به گزارش افکارنیوز،

نماینده دائم سوریه در شورای امنیت با اشاره به جنایت‌های ائتلاف موسوم به ائتلاف ضد داعش آمریکا در سوریه، خواستار انحلال سریع این ائتلاف شد.

نماینده دائم سوریه در شورای امنیت از تداوم حمایت کشور‌هایی مانند عربستان از تروریست‌ها در سوریه انتقاد کرد.

بشار الجعفری شامگاه چهارشنبه در واکنش به ادعا‌های ائتلاف آمریکا علیه سوریه گفت که اوضاع انسانی مناطق تحت سیطره این ائتلاف بسیار بد است.

وی از سازمان ملل خواست برای بررسی شرایط انسانی بد این مناطق، کمیته حقیقت یاب به این مناطق از جمله شهر رقه اعزام کند.

بشار الجعفری با اشاره به حملات ائتلاف آمریکا علیه مردم سوریه که منجر به کشته و زخمی شدن هزاران نفر شده است، خواستار انحلال سریع این ائتلاف شد.

ائتلاف آمریکا با کمک شبه نظامیان کرد سوریه تابستان گذشته شهر رقه را که مرکز خلافت خود خوانده داعش بود بعد از ماه‌ها درگیری آزاد کردند که براساس برخی گزارش‌ها بیش از ۵۰ درصد این شهر تخریب شده و شهر به مخروبه بدل شده است.

براساس گزارشی که گروه «أیر وارز» اخیرا منتشر کرده، حملات ائتلاف آمریکا در سوریه منجر به کشته شدن ۶۰۰۰ غیر نظامی شده است.

نماینده سوریه در شورای امنیت با انتقاد از ادامه حمایت‌های کشور‌های تروریسم گفت که برخی از این کشور‌ها مانند عربستان تا به این لحظه به حمایت خود از تروریست‌ها در سوریه ادامه می‌دهند.

جعفری در بخش دیگری از سخنان خود به اوضاع در منطقه غوطه شرقی دمشق اشاره کرد و گفت که تروریست‌های حاضر در این منطقه گذرگاه‌های انسانی تعبیه شده برای خروج غیر نظامیان را هدف قرار داده و از آن‌ها به عنوان گروگان و سپر انسانی استفاده می‌کنند.

وی گفت که دمشق از بی‌توجهی برخی کشور‌ها به اوضاع ساکنان شهر دمشق که به طور مستمر هدف حملات خمپاره‌ای و راکتی تروریست‌ها هستند، ابراز تأسف می‌کند.

نماینده دائم سوریه به نشست اخیر شورای امنیت برای بررسی اوضاع غوطه شرقی اشاره کرد و گفت که هدف از این نشست و قطعنامه ۲۴۰۱ که خواستار توقف درگیری‌ها در این منطقه و اجرای توافق آتش بس ۳۰ روزی شد، جلوگیری از پیشروی ارتش سوریه در منطقه مذکور است.

بشار الجعفری در مورد اتهام آمریکا علیه سوریه مبنی بر اینکه «دمشق دوباره از گاز کلر استفاده کرده» گفت که تروریست‌ها پیشتر از این نیز از سلاح شیمیایی استفاده کرده‌اند و به زودی با هدف تحریک علیه دولت سوریه دست به این کار خواهند زد.

وی گفت که اخیرا از خاک ترکیه سه کامیون از گذرگاه «باب الهوی» وارد سوریه شده‌اند که حامل گاز کلر هستند.

نماینده دائم سوریه در شورای امنیت از رسانه‌های آمریکا در قبال پوشش اخبار سوریه انتقاد کرد و گفت که این رسانه‌ها این واقعیت که دمشق همه مخازن شیمیایی خود را به صورت داوطلبانه به منظور انهدام کامل آن‌ها تحویل داده است، نادیده می‌گیرند.

ارتش سوریه طی چند هفته گذشته تصمیم گرفته است طی عملیاتی به حضور تروریست‌ها در اطراف شهر دمشق پایان دهد.

این تصمیم بعد از آن صورت گرفت که گروه‌های مسلح و تروریست‌ها توافق کاهش تنش را با شلیک روزانه خمپاره به محلات شهر دمشق نقض کردند.