به گزارش افکارنیوز،

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در این مقاله تحت عنوان «زمان شکستن افسانه درباره ترکیه، اروپا بدون ما نمی‌تواند کاری انجام دهد» آورده است: اولین هدف پیشبرد تلاش‌هایمان برای کاهش درد و رنج‌های انسانی است.

وی افزود: تعداد آوارگان سوریه از ۵.۵ میلیون تن بیشتر شده و اکثر آنها در ترکیه پناه گرفته‌اند. ما از نظر ارائه کردن کمک‌های بشردوستانه در کل جهان نفر اول هستیم.

چاوش اوغلو در ادامه گفت: دومین هدف، اتخاذ ابتکار عملی است که برای ماهیت‌های تروریستی هیچ جایی در سوریه نداشته باشند. ترکیه در برابر حزب کارگران کردستان ترکیه موسوم به پ.ک.ک و یگان‌های مدافع زنان( شاخه زنان یگان‌های مدافع خلق) و داعش متوسل به زور شده و از نهایت دقت برای عدم آسیب‌رساندن به غیرنظامیان استفاده کرده است.

وی افزود: سومین هدف ما این است که به افشای تبلیغات سیا که قصد دارد افکار عمومی را در رابطه با نقش ترکیه در سوریه خدشه دار کند ادامه دهیم. ما همچنین توطئه در بین شبکه‌های ترور از جمله اینکه چطور تروریست‌های پ.ک.ک و یگان‌های مدافع خلق ادعا می‌کنند که با داعش مبارزه می‌کنند در حالی که اجازه می‌دهند آنها آزادانه تحرک داشته باشند، افشا کرده‌ایم.

چاووش اوغلو تصریح کرد: این سه هدف برای حمایت از راه‌حل سیاسی در سوریه جنگ زده اتخاذ شده‌اند. از مذاکرات آستانه تا کنگره سوچی ترکیه طرفدار به وجود آمدن یک راه‌حل سیاسی در باتلاق سوریه در مذاکرات ژنو به رهبری سازمان ملل بوده که بر مبنای تمامیت ارضی سوریه باشد و خواسته مردم این کشور را منعکس کند.

وی افزود: عملیات شاخه زیتون که توسط ترکیه به راه افتاده، ضمن حفاظت از شهروندان کشورمان قصد دارد تا با وارد عمل شدن علیه تهدید ماهیت‌های تروریستی نسبت به تمامیت ارضی سوریه مسیر دستیابی به صلح را هموار کند. مبارزه با داعش به این معنا نیست که ما با دیگر تروریست‌ها مبارزه نمی‌کنیم. ما از آمریکا و دیگر کشورها می‌خواهیم تا مسلح کردن و تجهیز پ.ک.ک و یگان‌های مدافع خلق را متوقف کنند.

چاووش اوغلو در ادامه این مقاله به توضیح استراتژی‌های ترکیه برای خاورمیانه پرداخته است.

وی نوشت: خاورمیانه منطقه‌ای است که همسایه اروپاست و به یک معامله بزرگ نیاز دارد. اروپا در اواسط دهه هفتاد در هلسینکی زمانی به صلح رسید ما مصونیت ناحیه‌های مرزی را به رسمیت شناختیم و متعهد احترام به آزادی‌های اساسی و حقوق بشر شدیم. خاورمیانه در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری برای دستیابی به صلح خود به چنین توافق و معامله‌ای نیازمند است.

چاووش اوغلو افزود: کشورها در حال حاضر از جانب نیروهای فراملیتی مورد هدف قرار می‌گیرند. برخی از این نیروها بی‌خطر هستند ولی برخی دیگر همچون جدایی‌طلبی، فرقه‌گرایی و تروریسم مضر می‌باشند. انعطاف‌پذیری کشورها نیازمند تقویت در برابر چنین نیروهای مضری است. این مساله و نقد تقسیم‌بندی و فروپاشی کشورها راه‌حل‌های امنیت و سعادت همگان در این منطقه و ورای آن است. این منطقه به یک نظم که به صورت داخلی تهیه شده باشد، نیاز دارد و مرزهایش باید به عنوان امری مسلم و مشخص پذیرفته شود از جمله کشوری برای فلسطینی‌ها درست همانند دستوری که ۷ دهه پیش سازمان ملل آن را صادر کرد.

وی تاکید کرد: ترکیه یکی از متحدان قوی و راسخ ناتوست و دموکراسی است که تعداد وسیعی از افراد خطرناک را پیش از آنکه به اروپا برسند، غربال می‌کنند. به همین خاطر ترکیه یک عضو حیاتی برای اروپا و نهادهای آن سوی اقیانوس اطلس است.

وزیر امور خارجه ترکیه تاکید کرد که عضویت آنکارا در اتحادیه اروپا به نفع همگان خواهد بود و سرعت این مساله در اختیار اتحادیه اروپاست نه ترکیه.

وی گفت: باید بینش و بصیرت درستی داشته باشیم. بدون ترکیه، اروپا در معرض خطر قرار می‌گیرد و از نظر اقتصادی نیز آسیب‌پذیر خواهد شد. چراکه ترکیه به لطف اقتصادی که هر روز رو به رشد است و هر کشور اروپایی آرزوی آن را دارد، یک دارایی محسوب می‌شود. این ایده که ترکیه فشاری برای اتحادیه اروپاست نادرست است.

چاووش اوغلو افزود: همچنین لازم است تا مردم‌مان را برای هر احتمال مثبتی در رابطه با عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا آماده کنیم و در برابر تروریست‌هایی که تهدیدی برای تمامی کشورهای اروپایی محسوب می‌شوند سهل‌انگاری نکنیم. حفاظت از دموکراسی، صلح و سعادت به این مساله بستگی دارد که اروپا چطور با افراط‌گرایان مقابله خواهد کرد و ترکیه بخشی از این راه‌حل خواهد بود. مساله لغو روادید و آزادسازی ویزا نخستین گام در این مسیر خواهد بود.

چاووش اوغلو همچنین به توضیح تلاش‌های کشورش در برابر سازمان تروریستی فتح الله گولن که در سال ۲۰۱۶ میلادی دست به یک کودتای نظامی در آنکارا زد، پرداخت.

وی نوشت: ۲۰ ماه پیش گروهی از تروریست‌ها تلاش کردند تا با زور، دموکراسی درترکیه را از بین ببرند، اما در یک رویارویی حماسی مردم و دولت ترکیه این تلاش سازمان تروریستی فتح‌الله گولن را برهم زدند. مردم ترکیه می‌خواهند در یک کشور دموکراتیک زندگی کنند. در حال حاضر ما اقدامات لازم را اتخاذ کردیم تا مطمئن شویم که اعضای این سازمان تروریستی از جمله ماموران مخفی‌شان از تمامی پست‌ها در نهادهای دولتی، رسانه، تجارت و آموزش و پرورش برکنار شده‌اند. این یک روند دردناک است اما ما طبق قانون با جدیت عمل می‌کنیم.

چاووش اوغلو افزود: مکانیزم‌ها درباره بررسی تصمیم‌ها نیز برقرار شده‌اند آن هم زمانی که ما به طور همزمان با دیگر تروریست‌ها در آن سوی مرکز کشورمان مبارزه می‌کنیم. وضعیت حالت فوق‌العاده در ترکیه پایان می‌یابد و دیگر نیازی به اعمال آن نیست و هیچ‌کس به اندازه دولت آنکارا از این مساله خوشحال نیست.

وی درخصوص انتشار اطلاعات نادرست گفت: در عصری که ما زندگی می‌کنیم، اطلاعات درست و نادرست ما را گیج می‌کنند. الان زمان آن فرا رسیده تا این اغفال‌ها و پریشانی‌ها را رفع کنیم و ارتباطات‌مان را در سطوح بالا افزایش دهیم و همبستگی مشترک‌مان را نشان دهیم.