به گزارش افکارنیوز،

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد، گروه کوچکی از کشورهای غربی به رهبری آمریکا مانع ایجاد چند قطبی در جهان می‌شوند و در مقابل جامعه جهانی هزینه تلاش‌های آمریکا برای حفاظت از سلطه‌جویی‌اش را می‌پردازد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در گفتگویی با مجله "روابط بین المللی" بلغارستان در پاسخ به سوالی درباره چند قطبی شدن جهان گفت: متاسفانه موانع خطرناکی در این راه وجود دارد که مهمترین آنها تلاش معاندانه گروه کوچکی از کشورهای غربی به رهبری آمریکا برای حفاظت از سلطه آمریکا بر تمامی محورهاست و این کشور در تلاش است از این راه پیشرفت خود را تضمین کند.

لاوروف افزود: کل جامعه جهانی هزینه سنگینی را بابت این کارها می‌پردازد، به شکلی که خطر درگیری‌ها و افزایش کانون‌های تنش رو به گسترش است و آشکارا قوانین بین المللی در حال نابودی و نقض بوده و از زور و قدرت برای تحقق منافع استفاده می‌شود. اکنون تامین امنیت یک کشور در ازای نابودی امنیت دیگران تقویت می‌شود.

وزیر خارجه روسیه در ادامه تاکید کرد، برای بهبود اوضاع در اروپا و به طور کلی در جهان باید از اقدامات یک جانبه و اعمال فشار و تهدید و بازجویی‌ دست برداشت و همه کشورها به منشورهای سازمان ملل از جمله اصل عدم دخالت در امور داخلی دیگر کشورها پایبند باشند.

وی در ادامه گفت: روسیه به تلاش‌های خود برای اجرای برنامه‌های موثر و مثبت برای تحقق وحدت و مشارکت در حل بحران‌ها و درگیری‌ها ادامه خواهد داد.

مسئول ارشد وزارت خارجه روسیه درباره روابط کشورش با اتحادیه اروپا، بروکسل را مسئول توقف همکاری‌ها با کشورش در بسیاری از زمینه‌ها دانسته و از این اتحادیه خواست از گروه کوچکی از کشورها که با روسیه خصومت دارند، پیروی نکند.

لاوروف افزود: تلاش ناتو برای عضوگیری در میان کشورهای حوزه بالکان، خطوط فاصله در اروپا را تقویت کرده و امنیت اروپا را بر هم می‌زند، این در حالی است که ناتو از واکنش نشان دادن به خطر تروریسم جهانی ناتوان است.

وی در ادامه تاکید کرد: روسیه بر این مساله که امنیت در اروپا غیرقابل فروپاشی باشد، پافشاری خواهد کرد.

وزیر خارجه روسیه ضمن ابراز تاسف از ادامه تلاش‌ها برای مخیر کردن کشورهای حوزه بالکان جهت انتخاب میان روسیه و واشنگتن و بروکسل گفت: هدف از چنین کارهایی تبدیل منطقه بالکان به جبهه مقابله‌ای دیگر در اروپا است و این در حالیست که اکثر کشورهای حوزه بالکان با چنین سناریوهایی مخالف هستند.