به گزارش افکارنیوز،

طبق اعلام سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف)، دادگاه عالی قانون اساسی گواتمالا تصمیم جیمی مورالس، رئیس جمهور این کشور برای انتقال سفارت کشورش از تل‌آویو به قدس اشغالی را به حالت تعلیق درآورد.

مرکز امور خارجه سازمان آزادی بخش فلسطین با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، تصمیم دادگاه عالی قانون اساسی گواتمالا بنا بر درخواست قضایی چهره‌های حقوقی این کشور به ریاست مارکو وینیسیو میخیا داویلا اتخاذ شد.

این مرکز گزارش داد: فراخوان قضایی مطابق با قانون اساسی گواتمالا به عنوان کشوری سکولار که رئیس جمهور در آن نمی‌تواند بر اساس باورهای مذهبی صرف تصمیمی بر خلاف قانون اساسی گرفته و همزیستی مسالمت‌آمیز میان گروه‌های مختلف جامعه را بر هم بزند، ارائه شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در ششم دسامبر ۲۰۱۷ شهر قدس را "پایتخت اسرائیل" خوانده و انتقال سفارت کشورش به این شهر را اعلام کرد. رئیس جمهور گواتمالا نیز در ۲۴ دسامبر ۲۰۱۷ اعلام کرد که سفارت کشورش را به قدس انتقال می‌دهد.

در بیست و هشتم همان ماه مجمع عمومی سازمان ملل با اکثریت آراء تصمیم ترامپ را رد و تاکید کرد، طبق قطعنامه‌های شورای امنیت، قدس یکی از مسایلی است که باید درباره آن به یک اجماع جهانی رسید.

همچنین این مجمع از تمامی کشورها خواست از تشکیل هیات‌های دیپلماتیک در قدس خودداری کرده و به قطعنامه ۴۷۸ شورای امنیت عمل کنند.

گواتمالا از جمله ۹ کشوری بود که برخلاف ۱۲۸ کشور عضو سازمان ملل، با رد تصمیم ترامپ مخالفت کردند.

گواتمالا در آمریکای مرکزی قرار دارد و کشور مکزیک از شمال و غرب آن را احاطه کرده و اقیانوس آرام در جنوب غربی آن واقع است، جمعیت این کشور به حدود ۱۵.۸ میلیون نفر می‌رسد و یکی از کشورهای پرجمعیت در آمریکای مرکزی است.