به گزارش افکارنیوز،

سرهنگ "سرگئی رودسکی" رئیس اداره عملیاتی ستادکل نیروهای مسلح روسیه در کنفرانسی خبری اعلام کرد که تحریکاتی با استفاده از سلاح‌های شیمیایی توسط گروه‌های مسلح سوری و مربیان نظامی آمریکایی برنامه ریزی شده تا بهانه خوبی برای واشنگتن با هدف حمله مجدد به نیروهای دولتی سوریه گردد.

به گفته این مقام بلندپایه نظامی روس، تروریست‌های «جبهه النصره» با همکاری تشکیلات "کلاه سفیدها" خود را برای حمله شیمیایی به چند منطقه مسکونی نزدیک به شهر ادلب آماده کرده‌اند. برای این منظور در منطقه کاهش تنش ادلب در پوشش ارسال کمک‌های انسان دوستانه کانتینرهایی حاوی گاز کلر به منطقه فرستاده شده است. علاوه بر این تروریست‌ها مخفیانه فیوزهای انفجاری لازم را نیز دریافت کرده‌اند. بر اساس اطلاعات وزارت دفاع روسیه، گروه‌های تروریستی که قصد انجام این حمله را دارند، از سوی مربیان نظامی آمریکایی آموزش دیده‌اند.

سرهنگ رودسکی یادآور شد که برنامه ریزی شده تا این اقدامات تحریک آمیز بصورت گسترده در رسانه‌های گروهی غربی منتشر شود تا به واشنگتن و متحدانش این بهانه را بدهد تا بتوانند به تاسیسات نظامی سوریه حمله کنند.

به گفته وی، نظامیان روسی نیز علائمی از آمادگی برای حملات احتمالی آمریکایی‌ها مشاهده کرده‌اند، از جمله اینکه در بخش‌های شرقی دریای مدیترانه، در خلیج فارس و دریای سرخ گروه‌های ضربتی دریایی به منظور انجام حملات موشکی از هم اکنون تشکیل شده است.

شرایط مساعد برای زمین گذاشتن سلاح و خروج نیروهای مسلح از غوطه شرقی

سرهنگ رودسکی همچنین اعلام کرد که وضعیت در منطقه غوطه شرقی بصورت ریشه‌ای و در جهت بهبود اوضاع تغییر کرده است و تاکنون 44 هزار نفر از ساکنین غیرنظامی منطقه، از جمله 27 هزار نفر تنها در روز شنبه، از این منطقه خارج شده‌اند.

وی افزود: «در حال حاضر ما شاهد عملیات گسترده و منحصربه فرد انسانی در این منطقه هستیم. در محل‌های خروجی کریدورهای انسانی ایجاد شده، ساختارهای لازم برای پذیرش پناهجویان، ارائه غذای گرم و کمک‌های اولیه پزشکی لازم تدارک دیده شده و نیروهای نظامی روسی در زمینه کمک رسانی به مردم غیرنظامی مشارکت فعال دارند.»

این مقام وزارت دفاع روسیه همچنین یادآور شد: «بر اساس اطلاعات رسیده، برخی از واحدهای گروه‌های مسلح نیز اعلام آمادگی کرده‌اند تا سلاح‌های خود را زمین گذاشته و منطقه غوطه شرقی را ترک کنند، ولی برای این کار منتظر دستور رهبران خود از خارج سوریه هستند. با توجه به این مسئله ما از همه نیروهای تاثیرگذار بر باندهای تروریستی می خواهیم تا به خروج آنها از این منطقه کمک کنند تا از افزایش تلفات این نیروها جلوگیری شود.»