به گزارش افکارنیوز،

رند پل، سناتور جمهوری خواه آمریکا گفته است هر کاری که از دستش برآید انجام خواهد داد تا مانع از این شود که نامزد‌های معرفی شده از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور برای وزارت خارجه و سیا تایید سنا را به دست آورند.

این سناتور جمهوری خواه ایالت کنتاکی پیشتر گفته بود مخالف این است که مایک پمپئو مدیر سابق سیا به عنوان وزیر امور خارجه و معاونش جینا هاسپل به عنوان مدیر سیا فعالیت خود را شروع کنند.

وی در گفتگو با برنامه «State of the Union» شبکه تلویزیونی سی ان ان گفت: «هر کاری را که لازم باشد از جمله طولانی شدن روند بررسی انجام می‌دهم. من سعی می‌کنم مردم آمریکا را از این مساله آگاه کنم.»

وی پیشتر در صحن مجلس سنا پمپئو را فردی معرفی کرد که بیش از مردمسالاری به تغییر نظام علاقمند است.

رند پل گفت: «من گمان نمی‌کنم که مردم واقعا کسی را در رأس وزارت خارجه ببیند که مشتاق جنگ است. مردم دیپلمات می‌خواهند و باور دارم مواضعی که پمپئو درباره هر کشوری می‌گیرد از جمله روسیه، ایران و کره شمالی، این است که بیش از اندازه از تغییر حکومت طرفداری می‌کند.»

پل همچنین از انتخاب هاسپل انتقاد کرد و وی را با شیوه‌های بازجویی جنجالی که بعد از حملات یازده سپتامبر در سیا استفاده می‌شد، مرتبط دانست.

وی گفت: «این امر در واقع با هویت ما در تضاد است که کسی را به عنوان رئیس سازمان جاسوسی خود داشته باشیم و اختیارات بسیار زیاد به وی بدهیم که پیشتر در شکنجه دست داشت و از هر نظر که بخواهید از این سیاست نیز حمایت کرده است.»

وی خبری را که هفته گذشته منتشر شده بود بازخوانی و اعلام کرد هاسپل نظارت بر زندان سری «سایت سیاه» در تایلند را در دو هزار و دو بر عهده داشت که ابوزبیده، مظنون عضویت در القاعده در آن با القای غرق شدگی مصنوعی (waterboarding) شکنجه شده بود.

رند پل در حالی این مواضع را گرفت که لیندزی گراهام دیگر عضو جمهوری خواه سنای آمریکا گفته است به باور وی پمپئو می‌تواند تایید سنا را به دست آورد. گراهام همچنین هاسپل را «بسیار شایسته» توصیف کرد و گفت: «انتظار داریم وی به صورت علنی اعلام کند که القای غرق شدگی مصنوعی غیر قانونی است و این رفتار دیگر مجاز نیست و وی تا زمانی که یک قانون وجود دارد، به آن پای بند می‌ماند.»

جان مک کین، دیگر سناتور جمهوری خواه نیز با ابراز نگرانی از نامزدی هاسپل، بررسی دقیق درباره مداخله وی را در موضوع شکنجه بازداشت شدگان خواستار شد.