به گزارش افکارنیوز،

محافل تجاری و سرمایه گذاران سعودی به منظور مطالعه شرایط و فرصت‌های بازار تاجیکستان برای سرمایه گذاری طی سال جاری میلادی به «دوشنبه» پایتخت این کشور سفر می‌کنند.

محافل تجاری و سرمایه گذاران سعودی به منظور مطالعه شرایط و فرصت‌های بازار تاجیکستان برای سرمایه گذاری طی سال جاری میلادی به «دوشنبه» پایتخت این کشور سفر می‌کنند.

بنابه گزارش کمیته دولتی در امور سرمایه گذاری و مدیریت اموال دولتی تاجیکستان چنین توافقی در جریان دور دوم جلسات کمیسیون بین دولتی در امور همکاری‌های تجاری، اقتصادی، فرهنگی و فناوری تاجیکستان و سعودی در «الریاض»، صورت گرفت.

ریاست هیات تاجیکی در این نشست را «فرخ حمرلی زاده» رئیس کمیته دولتی در امور سرمایه گذاری و مدیریت اموال دولتی و طرف سعودی را «مجید بن عبدالله الباوردی» معاون وزارت تجارت و سرمایه گذاری این کشور بر عهده داشت.

در جریان این اجلاس مسائل مربوط به گسترش همکاری در حوزه‌های تجارت، اقتصاد، سرمایه گذاری، مالی، بانکی، امنیت، حمل و نقل، زیرساخت ها، کمک بشردوستانه، انرژی، کشاورزی، آموزش و پرورش، توریسم و فرهنگ مورد بررسی قرار گرفتند.

در پایان این نشست پروتکل پایانی کمیسیون بین دولتی در امور همکاری‌های تجاری و اقتصادی، فرهنگی و فناوری دو کشور به امضا رسید.

همچنین در تاریخ ۲ الی ۳ آوریل در شهر‌های «الریاض» و «جده» همایش محافل تجاری دو کشور صورت گرفت که در جریان آن تجار عرب با فضای و فرصت‌های سرمایه گذاری در تاجیکستان آشنا شدند.

فرخ حمرلی زاده در حاشیه این اجلاس همچنین با ریاست صندوق توسعه سعودی ملاقات کرد.

در این دیدار مسائل مربوط به سرمایه گذاری طرح‌ها در زمینه ساخت و ساز و تجهیز مدارس، بهبود مدیریت ذخایر آبی و ... مورد بررسی قرار گرفت.

انتظار می‌رود که در سال جاری میلادی تجار و سرمایه گذاری سعودی با هدف آموزش بازار تاجیکستان، شرایط و فرصت‌های همکاری با محافل تجاری این کشور به «دوشنبه» سفر می‌کنند.

طی سال‌های ۲۰۰۷-۲۰۱۷ سرمایه گذاران سعودی ۱۶۰.۲ میلیون دلار در اقتصاد تاجیکستان سرمایه گذاری کرده اند که تمام این مبلغ به وام‌های دریافتی شرکت‌ها و سازمان‌های تاجیکی مرتبط است.

آسیای مرکزی و تاجیکستان که اکنون به عنوان یکی از مناطق دارای استعداد جذب جریان افراط از آن نام برده می‌شود، طی چند سال اخیر، به شدت مورد توجه کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس به خصوص عربستان سعودی قرار گرفته است.

«ریاض» از حامیان عمده گروه‌های سلفی و تکفیری در منطقه است و هیچ کمکی را بدون در نظر گرفتن اهداف بلندمدت از جمله گسترش تفکر وهابیت در اختیار هیچ کشوری قرار نمی‌دهد.