به گزارش افکارنیوز،

وزارت خارجه انگلیس ادعای اینکه منشا عامل اعصاب نویچوک(А-234) که علیه «سرگئی اسکریپال» جاسوس دوتابعیتی استفاده شد، روسی بود را پس گرفت و توئیتی که در این رابطه منتشر کرده بود را پاک کرد.

بنابر گزارش شبکه خبری راشاتودی، این اقدام در شرایطی صورت می‌گیرد که پیش از این، این نهاد انگلیسی علاوه بر اینکه با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی توئیتر چنین اتهامی را علیه مسکو مطرح کرده بود، «بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلیس هم در مصاحبه‌ای این ادعا را تکرار کرده بود.

به این ترتیب دولت انگلیس به طور مستقیم، کرملین را به دست داشتن در اقدام علیه اسکریپال و دخترش متهم کرده بود با این حال روز گذشته اعلام شد که دانشمندان انگلیسی گفته‌اندنمی‌توانند ثابت کنند عامل اعصاب مورد استفاده برای مسمومیت اسکریپال ساخت روسیه بوده است.

اسکریپال پیشتر سرهنگ سرویس اطلاعاتی ارتش روسیه بود و در سال 2010 با جاسوس‌های روس که در غرب گرفتار شده‌ بودند مبادله شد و از انگلیس پناهندگی گرفت. در سال 2006 یک دادگاه روسیه‌ای اسکریپال را به دلیل همکاری با سرویس MI6 در دوران خدمتش در ارتش روسیه به خیانت متهم کرده بود.

اسفندماه سال گذشته اسکریپال و دختر 33 ساله‌اش در یک مرکز خرید در شهر «سالزبری» انگلیس بی‌هوش پیدا شدند. در پی این حادثه، دولت انگلیس بلافاصله روسیه را به دخالت داشتن در این حادثه متهم کرد.

دولت روسیه دست داشتن در مسمویت اسکریپال را رد کرده و از انگلستان خواسته تیم تحقیق مشترکی درباره این حادثه تشکیل شود. با این وجود، لندن از ارائه شواهد در این رابطه و همکاری با مسکو خودداری کرده است.

وزارت خارجه روسیه همچنین اعلام کرده بررسی پرونده اسکریپال نشان می‌دهد یک روز قبل از مسمومیت اسکریپال مرکز «پورتون داون» انگلیس در اقدامی مشکوک مقابله با آلودگی‌های شیمیایی و بیولوژیک را تمرین کرده است.