به گزارش افکارنیوز،

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای دومین بار ظرف یک هفته تاکید کرده که مایل است نیرو‌های آمریکایی را از سوریه خارج کند.

این درحالی است که بعضی از مقام‌های ارشد آمریکایی بر نیاز به استقرار طولانی در سوریه تاکید دارند.

ترامپ ابتدا در روز جمعه ۳۰ مارس قول داده بود به سرعت نیرو‌های آمریکایی را به کشور برگرداند

او روز سه شنبه گفت: "ماموریت اصلی ما در سوریه خلاصی از داعش بود. حالا تقریبا این ماموریت را کامل کرده ایم و در هماهنگی با سایرین در این زمینه در مورد اینکه چه باید بکنیم به سرعت تصمیم خواهیم گرفت. "

او که در کنفرانسی خبری در کاخ سفید در کنار رهبران کشور‌های بالتیک حاضر شده بود، اضافه کرد: "من می‌خواهم خارج شویم، می‌خواهم نیرو‌ها را به کشور بازگردانم. می‌خواهم شروع به بازسازی کشور خودمان کنم. "

به گزارش دویچه وله، دونالد ترامپ همچنین با اشاره به هزینه سرسام‌آور حضور نظامی در سوریه و ابراز تمایل عربستان سعودی مبنی به ماندن نیرو‌های آمریکایی در آن کشور گفت، اگر ریاض خواهان حضور نظامی آمریکا در سوریه است بایستی در هزینه هنگفت آن سهیم شود: «تصمیم ما برای عربستان سعودی بسیار مهم است. من گفتم اگر می‌خواهید در اینجا بمانیم؟ پس هزینه‌اش را بپردازید».

همزمان در روز سه شنبه ژنرال جوزف ووتل که مسئول "فرماندهی مرکزی" ارتش آمریکاست، اشاره کرده که آمریکا باید نقشی درازمدت در ایجاد ثبات در نواحی پس گرفته شده از داعش ایفا کند.

او گفت: "فکر می‌کنم هنوز وارد بخش دشوار ماموریت نشده ایم یعنی ایجاد ثبات در این نواحی، استحکام دستاوردهایمان، فراهم کردن امکان بازگشت مردم به خانه هایشان، رسیدگی به مساله بلندمدت بازسازی و سایر کار‌هایی است که باید انجام شود. "

به گزارش بی بی سی، او که در موسسه صلح در واشنگتن صحبت می‌کرد، اضافه کرد: "البته که جنبه‌ای از این کار نظامی است، به خصوص در مرحله ایجاد ثبات. "

به علاوه برت مک‌گورک، فرستاده آمریکا در ائتلاف ضدداعش گفته است که نبرد با این گروه تمام نشده است.

برت مک‌گورک

یکی دیگر از نشانه‌های علاقه ترامپ به پایان دادن به هرگونه نقش آمریکا در سوریه گزارش وال استریت ژورنال در مورد معلق کردن بودجه ۲۰۰ میلیون دلاری برای ایجاد ثبات در نواحی شرقی سوریه است که از داعش پس گرفته شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مک‌گورک روز سه شنبه در این مورد گفت: "رئیس جمهور برای ما کاملا روشن کرده که هر کاری (در سوریه) می‌کنیم باید به طور منظم تحت نظر و بازبینی باشد. در مورد این ۲۰۰ میلیون دلار، داریم بررسی می‌کنیم که موثرترین راه خرج کردن آن چیست. "

با این حال به نظر می‌رسد که این موضع گیری متفاوت از طرز تفکر جان بولتون و مایک پمپئو باشد.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی که به تازگی برای اشغال این پست انتخاب شده و پمپئو، مساله سوریه را فراتر از داعش دانسته‌اند.

جان بولتون گفته است: "حال که داعش دارد سقوط می‌کند باید مانع جاه‌طلبی‌های ایران شد. "

پمپئو هم گفته که ماموریت نیرو‌های آمریکا در سوریه باید به مبارزه با "ایران و نیرو‌هایی که به نیابتش می‌جنگند" تغییر کند.