به گزارش افکارنیوز،

بر اساس یادداشت جدیدی که به تازگی بوسیله «جیمز متیس»، وزیر دفاع آمریکا و به دستور ترامپ امضا شده است، گارد ملی این کشور قرار است حدود ۴۰۰۰ سرباز را از امروز به مرز مکزیک اعزام کند. این یادداشت پس از آن امضا شد که دونالد ترامپ از متیس درخواست کرده بود تا زمان ساخته شدن دیوار مرزی مکزیک، نیرو‌هایی به این منطقه اعزام شوند.

بر اساس این یادداشت، حدود ۴۰۰۰ نیروی گارد ملی آمریکا قرار است برای محافظت از مرز جنوبی این کشور به این منطقه اعزام شوند. این سربازان قرار نیست با مهاجران و سایر افراد بازداشت شده از سوی وزارت امنیت داخلی این کشور درگیر شوند؛ مگر اینکه متیس دستور آن را صادر کند.

بر اساس این یادداشت، این نیرو‌ها مجهز به سلاح خواهند بود تا در صورت نیاز برای دفاع از خود از این سلاح‌ها استفاده کنند. رئیس سازمان گارد ملی آمریکا در حساب توییتر خود نوشت که بیش از ۵۰۰ سرباز با خودرو، بالگرد و دیگر تجهیزات مورد نیاز هم اکنون در حال حرکت به سمت مرز جنوبی آمریکا هستند.

این در حالی است که در این یادداشت هیچ اشاره‌ای به هزینه اعزام این تعداد نیرو به مرز مشترک آمریکا با مکزیک نشده است.

ترامپ اوایل هفته گذشته به جیمز متیس دستور داد که تا زمان ساخت دیوار مرزی مکزیک، از ارتش کشور برای حفظ امنیت مرز استفاده کند تا از ورود غیرقانونی مهاجران هم ممانعت شود. رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه هم اعلام کرد که قرار است بین ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ نیرو به مرز فرستاده شود تا با اقدامات غیرقانونی از جمله قاچاق مواد مخدر جلوگیری شود.

گزارش‌ها حاکی از آن است که اعزام ۴۰۰۰ سرباز به مرز مکزیک از تعداد (۶۰۰۰ نفر) سربازی که که جورج دبلیو بوش در سال ۲۰۰۶ به مرز مکزیک فرستاد کمتر است. اما از تعداد ۱۲۰۰ سربازی که باراک اوباما در سال ۲۰۱۰ به این مرز جنوبی اعزام کرد هم بسیار کمتر است. اعزام ۶۰۰۰ سرباز از سوی جورج بوش به مرز مکزیک حدود ۴۱۵ میلیون دلار هزینه داشت. این درحالی است که تاکنون پنتاگون هیچ اظهارنظری درباره هزینه احتمالی اعزام این نیرو‌ها و اینکه این پول از طریق چه سازمانی تأمین می‌شود، منتشر نکرده است.

ترامپ از دوره رقابت‌های انتخاباتی وعده داده بود که برای جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی به کشور یک دیوار در امتداد مرز مکزیک احداث خواهد کرد و کشور مکزیک را مجبور می‌کند که هزینه ساخت این دیوار را بپردازد. این درحالی است که مکزیک اعلام کرده است به هیچ وجه هزینه ساخت این دیوار را نخواهد پرداخت.