به گزارش افکارنیوز،

لابراتوآر نوآوری‌های دیجیتال "فاندیار" و پنج گروه دیگر در نامه‌ای سرگشاده به مارک زاکربرگ، موسس و مدیر فیس‌بوک، به وی درباره عدم اقدام مناسبش در مقابله با اظهارات انزجاری که باعث تحریک خشونت علیه مسلمانان روهینجایی می‌شود، هشدار دادند.

در این نامه همچنین از فیس‌بوک بابت اینکه به قدر کافی بازدیدکننده از صفحه زبان میانماری ندارد، انتقاد شده و گفته‌اند که مشکل است توجه فیس‌بوک را به اوضاع تنش‌زایی که باعث خشونت شده، جلب کنند.

به گفته این گروه‌ها، فیس‌بوک باید در همکاری با سازمان‌های میانماری به منظور رسیدگی به مشکل سیستماتیک صحبت‌های انزجاری تعجیل کند.

حدود ۷۰۰ هزار مسلمان روهینجایی از غرب میانمار و در پی خشونت‌های ارتش و نیرو‌های امنیتی به بنگلادش گریخته‌اند.

این درحالی است که زاکربرگ در مصاحبه اخیر خود گفته بود: مسائل مربوط به میانمار در داخل کمپانی فیس‌بوک مورد توجه و تمرکز زیادی قرار گرفته است. این‌ها مسائل جدی هستند و ما آن‌ها را به شدت جدی می‌گیریم.

وی اذعان کرده بود که فیس‌بوک برای ارسال پیام‌های تفرقه افکنانه مورد استفاده قرار می‌گیرد که باعث تنش جدی می‌شود، اما فیس‌بوک چنین پیام‌هایی را بلاک و حذف می‌کند.

مدیر اجرایی آی. سی. تی سازمان توسعه میانمار به عنوان یکی از نویسندگان این مامه گفت: فیس‌بوک در میانمار یک وسیله کاربردی برای مردم به منظور ابراز عقاید است، اما نتوانسته امنیت کافی را برای جامعه ایجاد کند. این یک مساله حاشیه‌ای نیست. ما چندین سال است که این چالش را با فیس‌بوک در میان گذاشته‌ایم.