به گزارش افکارنیوز،

«محمد شیخ عثمان جواری» رئیس پارلمان سومالی پیش از رأی‌گیری درباره سلب اعتماد از وی از سمت خود استعفا کرد و به تنش سیاسی که طی چند هفته گذشته در این کشور به وجود آمده بود، پایان داد.

«ظاهر أمین» از نمایندگان پارلمان سومالی در مصاحبه با خبرگزاری رویترز در این باره گفت که پارلمان امروز صبح آماده رأی‌گیری درباره سلب اعتماد از رئیس پارلمان بود که معاون وی در پارلمان حاضر شد و استعفانامه او را قرائت کرد.

به گفته وی اعضای پارلمان نیز از این قضیه خرسند شده و استعفای وی که مطابق با قانون اساسی است، پذیرفتند.

اختلافات در داخل پارلمان سومالی از اوایل سال ۲۰۱۸ آغاز شد و برخی از اعضای پارلمان با ارائه طرحی به معاون اول «محمد شیخ عثمان جواری» رئیس پارلمان خواستار سلب اعتماد از جواری شدند که همین امر اختلافات سیاسی در داخل پارلمان را تشدید کرد و از سوی دیگر شمار زیادی از وزرای سومالی نیز جواری را به عدم همکاری با دولت متهم و برای برکناری وی تلاش می‌کردند.

اعضای پارلمان جواری را به کارشکنی در برابر تلاش‌های پارلمان برای بازنگری در قانون اساسی انتقالی سومالی، سوء استفاده از قانون اساسی همانند در تنگنا قرار دادن اعضای پارلمان و عدم اعطای فرصت بیان دیدگاه‌های خود و نیز دست داشتن در قضایای فساد متهم کرده بودند.