به گزارش افکارنیوز،

روسای جمهور چاد، مالی، بورکینافاسو، نخست وزیر پاکستان، ولیعهد امارات برای حضور در مراسم اختتامیه رزمایش مشترک موسوم به سپر خلیج(فارس) 1 وارد منطقه شرقی عربستان شدند. قرار است نیروهای شرکت کننده در این رزمایش در برابر شاه عربستان و میهمانانش رژه بروند و آخرین تجهیزات نظامی خود را به نمایش بگذارند.

این رزمایش که سعودی‌ها آن را به زعم خود بزرگترین رزمایش منطقه خلیج فارس می‌دانند از 20 مارس گذشته به مدت یک ماه برگزار شد و به گفته مقامات سعودی، ارتش‌های 24 کشور عربی و دوست عربستان در آن شرکت کردند. اعضای شورای همکاری خلیج فارس، مصر، ترکیه، چاد، مالی، بورکینافاسو، پاکستان، موریتانی، سومالی،...از جمله شرکت کنندگان در این رزمایش هستند. در همین حال، برخی منابع خبری اعلام کردند اطلاعات موثقی از حضور قطر در رزمایش در دست نیست.

در این رزمایش نیروهای هوایی، دریایی کشورهای شرکت کننده سلاح‌های جدیدی و راهبردی خود را به کار گرفتند . منطقه‌ای که این رزمایش در آن برگزار شده آب‌های شرقی عربستان در خلیج فارس تا تنگه هرمز و دریای عمان بود. افزایش توان نظامی، دفاع از مرزهای عربستان، حمایت از گذرگاه‌های آبی در منطقه، پاسخ به هرگونه تجاوز و عملیات تروریستی، انهدام سکوهای پرتاب موشک، دفاع ساحلی، پاکسازی روستاها، عملیات ورود و انهدام از سوی نیروهای ویژه و پشتیبانی از نیروها از جمله اهداف این رزمایش اعلام شده است.

برخی تحلیلگران براین باورند که برخی از اهداف این رزمایش بی ارتباط با جنگ یمن نیست. به ویژه اینکه یمنی‌ها اهدافی را در عربستان در پاسخ به تجاوزات نظامی سعودی و متحدانش به مردم یمن، آماج موشک بالستیک خود قرار داده‌اند و انهدام سکوهای پرتاب موشک یکی از اهداف این رزمایش بوده است.