به گزارش افکارنیوز،

«راشد النعیمی» سفیر قطر در سودان اعلام کرد که کشورش به زودی ۱۰ مرکز خدماتی در مناطق پنج‌گانه دارفور به ارزش ۷۰ میلیون دلار افتتاح خواهد کرد و جشن افتتاح این مراکز نیز ظرف ماه‌های آینده برگزار می‌شود.

سفیر قطر در سودان با «محمد عبدالله ادریس» معاون وزیر خارجه این کشور دیدار و نامه «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر به «عمر البشر» رئیس‌جمهور سودان را تقدیم ادریس کرد.

بنابر گزارش خبرگزاری رسمی سودان (سونا)، ادریس در این باره گفت که این نامه مربوط به روابط دوجانبه و توسعه شراکت استراتژیک بین دو کشور است.

در این دیدار همچنین همکاری‌های دوجانبه سودان و قطر و تلاش‌های دوحه برای توسعه و حمایت از مناطق مختلف دارفور بررسی شد و ادریس مواضع قطر در حمایت از سودان را ستود.

از سوی دیگر «محمد شرف» معاون وزیر خارجه امارات در امور اقتصادی و بازرگانی گفت که امارات چند شعبه بانک خود را برای تعامل با سودان در پرتو محاصره آمریکا افتتاح کرد.

این مقام اماراتی وعده داد که کشورش در کنار سودان به منظور رفع محاصره بر این کشور خواهد ایستاد و افزود : «هر کاری که بتوانیم برای سودان انجام خواهیم داد و تعامل بانکی بین دو کشور نیز در حال حاضر وجود دارد اما در سطح مطلوب نیست و سودان خواهان تعامل در سطح همه بانک‌هاست و البته این مسئله دست ما نیست و به دیگر دولت‌ها نیز بستگی دارد، ما برای رفع محاصره سودان تلاش می‌کنیم، آمریکا تا حدودی این محاصره را برداشته اما هنوز به طور کامل رفع نشده است.»

وی در مصاحبه با «مرکز السودان للخدمات الصحفیة» تصریح کرد که ما با دوستان خود برای رفع محاصره سودان و حذف نام این کشور از فهرست کشورهای حامی تروریسم رایزنی خواهیم کرد.

اخیرا به دنبال انتقاد‌ روزنامه‌نگاران و شخصیت‌های داخلی و پارلمان سودان از حمایت‌های ضعیف کشورهای حاشیه خلیج‌فارس از سودان و به دنبال آن تصمیم دولت این کشور برای بازنگری در استمرار مشارکت نظامیان سودانی در ائتلاف علیه یمن، تقلای عربستان و امارات برای حفظ سودان در این ائتلاف بیشتر شده است.