به گزارش افکارنیوز،

شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی در گزارشی گفت: در آغاز نشست شورای امنیت، همه اعضا به احترام فلسطینیانی که در تیراندازی تک تیراندازان اسرائیلی کشته شدند، لحظاتی سکوت کردند. در زمان این ادای احترام، نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل در نشست حضور نداشت. با آغاز نشست او لحنی متفاوت از دیگر اعضای شورای امنیت در پیش گرفت. این در حالی است که نزدیک ترین هم پیمانان آمریکا سطح استفاده اسرائیل از نیروی مهلک را زیر سوال بردند و خواستار انجام تحقیقاتی مستقل و خویشتنداری شدند. اما نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل، ایران را عامل تنش‌ها در منطقه (!) معرفی و تأکید کرد اسرائیل از خود خویشتنداری نشان داده است.

سفیر بولیوی در سازمان ملل نام شماری از فلسطینیان را قرائت کرد که در خشونت های اسرائیلی ها کشته شدند. او سپس خطاب به ریاض منصور، سفیر فلسطین در سازمان ملل متحد گفت: "متأسفم که طی هفتاد سال وعده ایجاد یک کشور فلسطینی محقق نشده است. جامعه بین المللی در این راه ناکام مانده است."

زمانی که منصور پس از نشست شورای امنیت با خبرنگاران گفتگو کرد، چشمانش پر از اشک شد.

او گفت: "امروز روز نکبت است اما من افتخار می کنم که یک فلسطینی هستم. من افتخار می کنم که به فلسطینیان تعلق دارم به قهرمانان در غزه به قهرمانان در قدس و به قهرمانان در سرزمین های اشغالی فلسطین تعلق دارم."

منصور در زمان گفتگو با خبرنگاران از سوی نمایندگان سایر کشورهای عربی احاطه شده بود. این در حالی است که همتای اسرائیلی او در گفتگو با خبرنگاران تنها بود. او در کنار تصویری ایستاده بود که به گفته او توجیه کننده اقدامات ارتش اسرائیل بود.

خبرنگار الجزیره انگلیسی از دنی دانون (نماینده آمریکا در سازمان ملل) پرسید بر اساس قوانین بین المللی، استفاده از نیروی مهلک باید متناسب با اقدام باشد. شما چگونه می توانید بگویید استقرار تک تیراندازان مجهز اسرائیلی علیه افراد غیرمسلح متناسب است؟

دانون در پاسخ گفت: "خوشحالم که شما امروز بسیار نزدیک به من ایستاده اید. می توانید به این تصویر نگاه کنید. اگر ما به ارتش اسرائیل اجازه نمی دادیم از مرزهای ما حفاظت کنند، هزاران فلسطینی روز گذشته از نرده ها عبور می کردند. صبر کنید. شما سوال پرسیدید. باید مانع عبور آنها از سیم خاردارها می شدیم. ما نباید به آنها اجازه عبور از نرده ها را می دادیم."

کویت متنی را در نشست شورای امنیت توزیع کرد که در آن خواستار حفاظت های بین المللی از فلسطینیان شد. بعید به نظر می رسد این بیانیه راه به جایی ببرد، زیرا آمریکا از حق وتو در شورای امنیت برخوردار است. نشست مهم تر، نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد است، که قرار است روز جمعه در ژنو برگزار شود. این شورا اختیار دارد کمیته ای برای انجام تحقیقات مستقل درباره این مسئله تشکیل دهد.