به گزارش افکارنیوز،

سوزان رایس، مشاور امنیت ملی باراک اوباما، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا گفت: اظهارات ترامپ مبنی بر اینکه اوباما اجازه داده روسیه، کریمه را تصاحب کند، غیرقابل قبول است.

وی ادامه داد: روسیه رفتاری اتخاذ کرده بود که کاملا سزاوار سرزنش بود. به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا اعلام اینکه همه چیز فراموش شود و بار دیگر دور هم آمده و اعلام کنیم ما حالمان خوب است، در حالی که یک کشوری که به خاک کشوری دیگری تجاوز کرده، اهانت و هتک حرمت است.

دونالد ترامپ، در نشست اخیر گروه ۷ از کشورهای برتر اقتصادی جهان خواسته بود تا مجددا روسیه به جمع این گروه اضافه شود؛ زیرا این کشور ابرقدرتی تاثیرگذار در معادلات سیاسی و اقتصادی جهانی است.

گروه ۸ متشکل از هشت کشور اقتصادی برتر جهان شامل روسیه، انگلیس، آمریکا، ژاپن، ایتالیا، آلمان، فرانسه و کانادا بود که در ماه مارس سال ۲۰۱۴ میلادی در پی تحولات اوکراین و ضمیمه شدن منطقه کریمه به خاک روسیه، روسیه از این گروه خارج و آن به گروه ۷ تبدیل شد.

رایس ادامه داد: دولت اوباما از دولت اوکراین برای تقویت ارتش برای دفاع این کشور در قبال روسیه حمایت کرد و همه اعضای گروه ۷ توافق کردند که روسیه به دلیل اقداماتش از این گروه اخراج شود.