به گزارش افکارنیوز،

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، روز یکشنبه در گفتگویی با شبکه تلویزیون دولتی‌ ای‌ آر دی (ARD) اعلام کرد تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برای پس گرفتن حمایت خود از بیانیه پایانی نشست سران گروه هفت با نوشتن یک توییت، تجربه‌ای «تامل برانگیز و اندکی دلسرد کننده» بود.

او گفت: «این بار این (اقدام ترامپ) سخت و ناامیدکننده است، اما پایان (رابطه اروپا و آمریکا) نیست. این دلسرد کننده و برای من بسیار (سخت) است.»

صدراعظم آلمان افزود: «نه، من باور نمی‌کنم این پایان رابطه دو سوی اقیانس اطلس باشد، این لغو بیانیه گامی تعیین‌کننده بود، اما آمریکا [کشوری مبتنی بر] دموکراسی است.»

مرکل در پاسخ به سوالی درباره تهدید‌های ترامپ درباره اعمال عوارض گمرکی بیشتر بر واردات خودرو‌های اروپایی، که بخشی راهبردی در آلمان است، گفت به یک جبهه مشترک اروپایی امیدوار است.

او افزود برای مقابله با عوارض مالیاتی بر واردات فولاد و آلومینیوم از اروپا به آمریکا که ترامپ اعمال کرده است، «ما به آنچه لازم است انجام دهیم، باید بیندیشیم. امیدوارم همان طوری که تاکنون عمل کرده‌ایم، باهم عمل کنیم.»

صدراعظم آلمان در ادامه این مصاحبه به نقش مهم روسیه در حل بحران نظامی در سوریه و اوکراین و نیز در زمینه خلع سلاح اذعان کرد.

او درباره پیشنهاد ترامپ برای بازگشت روسیه به گروه هفت نیز تاکید کرد غرب برای حل بحران اوکراین و سوریه به روسیه نیاز دارد، اما برای بازگشتن مسکو به جمع اعضای گروه هفت باید توافق نامه مینسک اجرا شود. صدراعظم آلمان تصریح کرد: «ما برای مذاکرات در مورد خلع سلاح و نیز اوکراین به روسیه نیاز داریم، همچنین به روسیه برای تصمیم‌گیری سیاسی در مورد سوریه نیاز است.»

مرکل همچنین افزود برای تحقق این اهداف وی شخصا با روسیه مذاکره می‌کند.

او افزود: «می توانم تصور کنم که روسیه (به جمع گروه هفت) بازگشته است، اما پیش از آن، ما باید در اجرای توافقنامه‌های مینسک پیشرفت کنیم.»

صدراعظم آلمان خاطرنشان کرد هیچ ایده و نظری در خصوص انگیزه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برای ارائه پیشنهاد احیای چارچوب گروه هشت ندارد.