به گزارش افکارنیوز،

منابع آگاه عربی اعلام کردند، مسئولان سعودی به منظور تشکیل نیروی نظامی عشایری عرب، سرگرم گفتگو با شیوخ عشایر شمال سوریه و به عبارت بهتر مناطق حضور نیرو‌های سوریه دموکراتیک (قسد) هستند و در نظر دارند نیرو‌های عشایری مزبور را تحت نظارت و حمایت خود قرار دهند.

مسئولان سعودی اخیرا با بزرگان عشایر عرب توافق کردند که در چارچوب هماهنگی با ائتلاف بین المللی به رهبری واشگتن، تشکیل نیروی نظامی متشکل از عشایر شمال سوریه را بررسی کنند.

در این میان "عبدالوهاب عاصی" محقق مرکز مطالعات "جسور"در این باره گفت: صحبت از تشکیل نیرو‌های نظامی عشایری در مناطق شرق فرات و تحت حمایت عربستان سعودی به بیش از دو ماه پیش باز می‌گردد و عشیره "شمر" بانی این تلاش‌ها شده است تا سایر گروه‌های نیرو‌های قسد (گروه‌های کردی مورد حمایت آمریکا) را به تشکیل نیروی نظامی عشایری متقاعد کند.

به عقیده او، این گام عربستان سعودی بیشتر در چارچوب تلاش این کشور برای پر کردن خلائی است که چند ماه بعد و پس از خروج نیرو‌های آمریکا از منطقه به وجود خواهد آمد و بر این باور است که در آن زمان باید توازن داخلی و خارجی در منطقه برقرار شود تا بتوان با چالش‌ها و خطر‌های موجود مقابله کرده و ثبات و امنیت را به زعم خود در این منطقه که آبستن تحولات سیاسی و نظامی متعددی است، برقرار کرد.

"اسامه بشیر" رئیس شورای سوری‌های آزاد نیز تشکیل نیرو‌های نظامی عشایر در شمال سوریه را شبیه همان کاری دانست که آمریکا در عراق تحت عنوان شورا‌های بیداری انجام داد از همین رو هدف از این اقدام را تلاش برای افزایش تجزیه کشوربرشمرد.