به گزارش افکارنیوز،

دولت افغانستان در واکنش به این موضوع خواسته احزاب سیاسی این کشور را غیرعملی دانسته و با آن مخالفت کرد، زیرا از نظر دولت افغانستان در 3 ماه باقی‌مانده به زمان برگزاری انتخابات پارلمانی تغییر نظام رأی واحد و استفاده از بیومتریک ناممکن است.

در نتیجه اصرار احزاب ارگ ریاست جمهوری افغانستان نشست‌های مشترکی را بین نمایندگان احزاب، اعضای کمیسیون انتخابات و مقامات دولت افغانستان برگزار کرد.

آخرین دور از این مذاکرات که به‌ریاست «سروردانش» معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان در روزهای گذشته برگزار شده بود بدون نتیجه پایان یافت و اختلافات بین احزاب و دولت افغانستان درباره نحوه برگزاری انتخابات به‌قوت خود باقی مانده است.

روز گذشته دفتر مطبوعاتی معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان با صدور بیانیه‌ای تصریح کرد، دولت افغانستان با استفاده از فناوری بیومتریک مخالفتی ندارد، تنها در صورتی که کمیسیون انتخابات نیز با استفاده از بیومتریک موافقت کند.

«سروردانش» در این بیانیه گفته است: از کمیسیون انتخابات این کشور می‌خواهیم زمینه استفاده از فناوری بیومتریک در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را فراهم کند.

معاون اشرف غنی خاطرنشان کرد که تغییر نظام انتخاباتی از رأی واحد غیرقابل انتقال به نظام چندبعدی روندی پیچیده است که به بحث وسیع ملی نیاز دارد.

دانش در ادامه تصریح کرد اگر طرح تغییر نظام رأی واحد غیر قابل انتقال از طریق فرمان تقنینی رئیس جمهور قابل تصویب باشد ممکن است با مخالفت نمایندگان پارلمان روبه‌رو شود.

وی افزود: بهترین راه این است که پارلمان افغانستان در مورد تغییر نظام انتخاباتی تصمیم بگیرد.

این در حالی است که اعضای پارلمان افغانستان در تعطیلات تابستانی به‌سر می‌برند و گمانه‌زنی‌هایی نیز وجود دارند که دولت از طریق برگزاری اجلاس مشترک و دست به دست کردن طرح احزاب سیاسی، وقت کشی می‌کند.

در ادامه تأکید شده است که انتخابات بدون تأخیر باید در 28 مهر سال جاری برگزار شود، زیرا تغییر تاریخ برگزاری انتخابات غیرقابل بحث است.

اختلافات بین دولت و احزاب سیاسی افغانستان بر سر نحوه برگزاری انتخابات در حالی افزایش یافته است که تنها 74 روز به زمان برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان باقی مانده است.

با این حال انتخابات پارلمانی افغانستان به‌دلیل این اختلافات به سرنوشت نامشخصی دچار شده است و نهادهای ناظر انتخاباتی از احتمال به بحران کشیده شدن انتخابات آینده این کشور خبر می‌دهند.