به گزارش افکارنیوز،

«هیتر نوئرت» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا درباره گفت‌وگوی تلفنی «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه با «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا اظهار داشت: این گفت‌وگو، نشانه مهمی در روند حل مسئله آندرو برونسون، کشیش آمریکایی است. انجام این گفت‌وگو به هیچ وجه ضرری ندارد. ما بر اهمیت گفت‌وگوها اعتقاد داریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به این پرسش که آیا برای آزادی برونسون توافقی صورت گرفته است یا خیر، گفت: اگر چنین توافقی شده بود، کشیش برونسون و دیگر آمریکایی‌های محبوس در ترکیه، اکنون باید در منزلشان می‌بودند.

نوئرت با تأکید بر اینکه آمریکا تلاش زیادی را در خصوص آزادی برونسون انجام داده است، از ارائه توضیح درباره دیدار هیئت‌های ترکیه و آمریکا که قرار است در واشنگتن انجام شود، خودداری کرد.

گفتنی است آندرو برونسون به اتهام جاسوسی و همکاری با گروه‌های تروریستی فتح‌الله گولن (فتو) و حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) در ترکیه بازداشت و به 35 سال زندان محکوم شده است. دادگاه ازمیر ترکیه سپس با توجه به وضعیت جسمانی وی حکم مذکور را به حبس خانگی تبدیل کرد.

حمایت وی از دو گروه فتو و پ.ک.ک در پوشش فعالیت‌های دینی و ارتباط جهت تعیین استراتژی و همکاری داوطلبانه با آن‌ها صورت گرفته است.

بر اساس متن کیفرخواست برونسون، وی طی پیامی برای یک فرمانده آمریکایی ضمن ابراز تأسف از ناکامی کودتای 15 جولای 2016 در ترکیه گفته است: منتظر حوادثی تکان‌دهنده برای تُرک‌ها بودیم. شرایط لازم برای رجوع به عیسی فراهم شد. اقدام به کودتا یک شوک بود. شمار زیادی از تُرک‌ها همانند سابق به نظامیان اعتماد کردند، اما این بار خیلی دیر بود. یک حمله دیگر پس از کودتای ناکام. به گمانم پس از این، اوضاع بدتر هم می‌شود. در پایان ما پیروز خواهیم شد.