به گزارش افکارنیوز،

شبکه خبری «سی‌ان ان» به نقل از چند منبع دیپلماتیک گزارش داده دولت آمریکا چندین درخواست برای خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی مطرح کرده که پیونگ‌یانگ تمامی آنها را رد کرده است. 

منابع دیپلماتیک گفته‌اند آمریکا چندین «پیشنهاد مشخص برای شروع و ادامه فرایند حرکت به سمت مراحل نهایی هسته‌ای‌زدایی به صورت کاملاً قابل‌راستی‌آزمایی» مطرح کردهکه کره شمالی آنها را شبیه پیشنهادات باندهای تبهکار دانسته و تمامی آنها را رد کرده است. 

طبق گزارش سی‌ان‌ان، این بن‌بست باعث شده دیپلماسی ترامپ که سیر حرکتی‌اش مشابه راکت بوده (شروع از نقطه صفر، اوج‌گیری و برخورد به زمین) به مرحله برخورد به زمین برسد و درگیر الگوهایی شود که مذاکره دولت‌های قبلی آمریکا با پیونگ‌یانگ را دشوار کرده بود.

مطابق این گزارش، وعده‌های مبهمی که «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در ماه ژوئن بعد از دیدار با «کیم جونگ اون»، رهبر کره شمالی داد به یک انفصال دیپلماتیک ختم شده است. در سند مختصری که سران دو کشور امضا کردند، اشاره‌ای به هیچ چارچوب زمانی، هیچ وعده مشخص یا موعد دیدار نشده بود که این باعث شد دست دو طرف برای تفسیر سند مطابق میل خودشان، باز باشد.

یک منبع اگاه به موضع کره شمالی گفت پیونگ‌یانگ ادامه مذاکرات بین آمریکا و کره شمالی را منوط به تمایل واشنگتن برای برداشتن یک «گام شجاعانه» و موافقت با امضای یک معاهده صلح با این کشور می‌داند. 

از طرف دیگر، کره شمالی خواستار برداشتن گامی بزرگ از سوی کره شمالی و دست برداشتن از سلاح‌های هسته‌ای در دوره زمانی کوتاه شده است.