به گزارش افکارنیوز،

نیرو‌های امنیتی ترکیه طی ۲۴ ساعت گذشته ۶۳ نفر را به اتهامات امنیتی و تروریستی بازداشت کردند.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» درپی عملیات‌های امنیتی گسترده در استانبول، ۷ مظنون به عضویت در گروه تروریستی داعش بازداشت شدند.

به گفته منابع امنیتی این افراد همچنین به تامین و انتقال پول از منطقه «سلطان‌بیلی» برای خانواده‌های تروریست‌های داعشی متهم هستند.

در حالی که رسانه‌های محلی ترکیه پیشتر گزارشاتی از حمایت‌های غیرمستقیم آنکارا از داعش از زمان آغاز بحران سوریه منتشر کرده‌اند، اما دولت ترکیه مدعی است که طی ۲ سال اخیر بیش از ۵۰۰۰ داعشی را بازداشت کرده است.

روزنامه «حریّت» نیز گزارش داد که ۵۶ نفر دیگر در شهر استانبول به اتهام همکاری با سازمان گولن و عاملین کودتای نافرجام ۲۰۱۶ بازداشت شدند. این افراد بخشی از ۱۰۲ نفری هستند که دادستانی این استان برای آن‌ها حکم بازداشت صادر کرده است.

آنکارا سازمان گولن (واعظ و اپوزسیون آمریکانشین) را تروریستی و عامل کودتای نافرجام ۱۵ جولای ۲۰۱۶ می‌داند.

در جریان این کودتا که توسط تعداد زیادی از نظامیان ترکیه و با توسل به ادوات ارتش مانند تانک، جنگنده و بالگرد انجام شد، حدود ۲۵۰ نفر کشته و بیش از دو هزار نفر زخمی شدند.

دولت ترکیه به دستور «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور این کشور، ضمن اعمال حالت فوق‌العاده در ترکیه، بیش از ۵۰ هزار نفر را بازداشت و حدود ۱۵۰ هزار نفر را از مشاغل دولتی اخراج کرده است. این بازداشت‌ها و اخراج‌ها هنوز هم ادامه دارد. (جزئیات بیشتر)

درپی این اقدامات آنکارا بود که چندین کشور اروپایی با انتقاد شدید از نقض حقوق بشر و آزادی بیان در ترکیه، توقف روند مذاکرات را برای عضویت این کشور در اتحادیه اروپا، خواستار شدند. این تصمیم کشور‌های اروپایی باعث بروز تنش‌های دیپلماتیک جدید با ترکیه و آغاز جدال لفظی بین سران این کشور‌ها شد.