به گزارش افکارنیوز،

در این میان ژاپن قدرتمندترین پاسپورت جهان را دارد. شهروندان ژاپنی می‌توانند به ١٩٠ کشور جهان بدون هیچ ویزایی سفر کنند. به این ترتیب ژاپن سنگاپور را هم پشت سر گذاشت. شهروندان سنگاپور می‌توانند به ١٨٩ کشور جهان بدون ویزا سفر کنند.

آلمان که روزی قدرتمندترین پاسپورت را داشت، در ‌سال ٢٠١٨ با آزادی مسافرت به ١٨٨ کشور در کنار فرانسه و کره‌جنوبی رتبه سوم قدرتمندترین پاسپورت را دارد.

ازبکستان در ٥ اکتبر ویزا را برای شهروندان فرانسوی لغو کرد. این کشور پیشتر در ماه فوریه ویزا را برای شهروندان سنگاپور و ژاپن برداشته بود.

شهروندان کره‌ جنوبی نیز در یک اکتبر مجاز به ورود به میانمار بدون ویزا شدند؛ در حالی ‌که پاراگوئه نیز ویزا را برای شهروندان سنگاپوری در ‌سال ٢٠١٧ لغو کرد.

شهروندان آمریکا و انگلیس می‌توانند به ١٨٦ کشور جهان بدون ویزا سفر کنند و به این ترتیب قدرت پاسپورت آنها در رتبه پنجم قرار می‌گیرد. هیچ ‌کدام از این کشورها از ‌سال گذشته تا امسال تغییری در اعتبارشان ایجاد نشده است و به نظر نمی‌رسد که آنها بتوانند دوباره مثل ‌سال ٢٠١٥ به رتبه اول قدرت پاسپورت در جهان دست پیدا کنند.

روسیه به رتبه ٤٧ سقوط کرده؛ گر چه در ماه سپتامبر تایوان ویزا را برای شهروندان روس برداشت.

امارات متحده عربی در یک دهه گذشته بیشترین افزایش قدرت پاسپورت را داشته است. پاسپورت این کشور از رتبه ٦٢ در‌ سال ٢٠٠٦ به رتبه ٢١ در‌ سال ٢٠١٨ رسیده است. آنها همچنین اخیرا با روسیه به ‌طور متقابل ویزا را حذف کرده‌اند و در ماه‌های آتی این پروسه به اجرا در‌می‌آید.

شهروندان چین نیز اخیرا ورودشان به جزیره سن‌لوسیا (جزیره‌ای در دریای کاراییب) و میانمار آزاد شده و اکنون پاسپورت این کشور در رتبه ٧١ قرار دارد؛ پاسپورت چینی از ‌سال ٢٠١٧، ١٤ رتبه صعود کرده است.چین و امارات متحده عربی بیشترین افزایش قدرت پاسپورت را در یک‌ سال اخیر کسب کرده‌اند و این به آن دلیل است که در این مدت توانسته‌اند ارتباطات جهانی خود را بشدت با کشورهای سراسر جهان افزایش دهند.

بدترین پاسپورت‌ها

آخرین رتبه شاخص قدرت پاسپورت هنلی به ‌طور مشترک به افغانستان و عراق با آزادی ویزا و دسترسی به ٣٠ کشور تعلق گرفته است. سوریه و سومالی با آزادی ورود به ٣٢ کشور و پاکستان با آزادی ورود به ٣٣ کشور، پیش از افغانستان و عراق قرار گرفته‌اند.