به گزارش افکارنیوز،

بارش باران شدید و جاری شدن سیل در شهر تربس در جنوب غرب فرانسه سبب کشته شدن ۱۰ نفر و وارد آمدن خسارات قابل توجه به خانه‌ها و اماکن و تاسیسات شهری شد. نبود امدادرسانی سبب عصبانیت و خشم مردم این شهر شده است.

این سیل یکی از پرتلفات‌ترین حوادث در چند سال اخیر در فرانسه بوده است. در حدود بارش سه ماه منطقه در طول یک شب و در مدت چند ساعت در این منطقه بارید.

بارش باران سبب بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و به زیر آب رفتن جاده‌ها و راه‌های عبوری و خانه‌های مسکونی مردم شد. سطح آب رودخانه‌ها با بالاترین حد خود در یکصد سال اخیر رسید. بسیاری از پل‌های روی رودخانه‌ها بسته شده اند. برخی منابع خبری آمار تلفات این سیل را ۱۳ نفر اعلام کرده اند. در این حادثه یک نفر هم ناپدید شده است و ۸ نفر هم زخمی شدند.

دفتر امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه اعلام کرد که وی به زودی بازدیدی از منطقه خواهد داشت. او همچنین مراتب تسلیت خود را به خانواده قربانیان این سیل با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد.

عملیات امدادرسانی به سیل زدگان با تاخیر زیاد صورت پذیرفت و این به خاطر استعفای ناگهانی ژرارد کولومب وزیر کشور فرانسه که دو هفته پیش روی داد، بود. این موضوع سبب نارضایتی و عصبانیت بسیاری از سیل زدگان شده است.

یکی از قربانیان سیل یک مددکار ۸۸ ساله بود که بر اثر جاری شدن اسیل در سواحل رودخانه برنینگ بوش (Burning Bush) در روستای ویراردنلل (Villardonnel)، در شمال شهر کارکاسنن Carcassonne جان خود را از دست داد.

پل‌های روی رودخانه اودی در شهر کارکاسنن هم بسته شدند. مقامات محلی با این وجود مدعی شده اند که صد‌ها آتشنشان و ده فروند بالگرد را برای امدادرسانی به محل اعزام کرده اند. در حدود هزار نفر از ساکنین محل از بیم شکسته شدن یک سد در منطقه پزنز (Pezens) تخلیه شده اند.

هزاران واحد مسکونی در این منطقه فاقد برق هستند و وزش باد‌های شدید سبب شکسته شدن تیر‌های برق و پاره شدن سیم‌های انتقال نیرو شده است.

طوفان زمانی رخ می‌داد که یک جبهه گرم و مرطوب از دریای مدیترانه در اطراف محدوده کوه مرکزی ماسیف Massif به هوا خنک برخورد کرد و سبب بارندگی شدید در منطقه‌ای از کوهستان پیرنه (Pyrenees) شرقی تا آویرون (Aveyron) شد.

این نوع آب و هوا سه تا شش بار در منطقه روی می‌دهد و همیشه سبب بارش‌های شدید باران می‌شود. اما اداره هواشناسی فرانسه اعلام کرده است که این سیستم آب و هوایی نسبت به سال‌های گذشته پایداری بیشتری پیدا کرده است و از شدت بیشتری برخوردار شده است.

در کشور پرتغال هم در روز یکشنبه وزش طوفان در حومه شهر لیسبون پایتخت این کشور سبب زخمی شدن ۲۸ نفر شد و برق صد‌ها هزار خانه قطع شد.