به گزارش افکارنیوز،

محجوب در گفت‌وگو با شبکه خبری «روسیا الیوم» اعلام کرد که برای بررسی مسائل مربوط به بازگشایی مرزهای مشترک سوریه و عراق، یک هیئت بلندپایه سوری به زودی عازم عراق خواهند شد.

وی در این زمینه گفت که بغداد در حال حاضر در تلاش است که با سوریه و محیط منطقه‌ای و عربی آن روابط خود را عادی‌ کند که این مسئله از رهگذر روابط خوب عراق با همسایگانش انجام خواهد شد.

این مسئول عراقی ادامه داد: «مانعِ هسته‌های تروریستی در مناطق مرزی دو کشور وجود دارد، ولی ارتش عراق و سوریه برای نابودی این گروهها با یکدیگر هماهنگی امنیتی دارند».

محجوب با اشاره به اینکه گام نخست، بازگشایی یک گذرگاه خواهد بود، تأکید کرد که این مسئله در جریان دیدار بشار اسد رئیس جمهور سوریه با ابراهیم الجعفری وزیر خارجه عراق مطرح و به صورت مستقیم بررسی شده است.

سخنگوی وزارت خارجه عراق با بیان اینکه عراق خواستار بازگشت سوریه به «خانه عربی» خود است، اظهار داشت که الجعفری بیش از چند بار در محافل عربی و بین‌المللی خواسته است که سوریه به اتحادیه عرب بازگردد.

وی با بیان این مطلب افزود: «این اتحادیه نامش اتحادیه عرب است، و کشورها، دولتها یا رژیمها نیستند، بلکه ملتها و جغرافیای آن هستند».

محجوب با بیان اینکه باید سوریه به اتحادیه عرب بازگردد تا با برادران عرب خود گفت‌وگو کند، اعلام کرد که زمان آغاز گفت‌وگوی عربی-عربی فرا رسیده تا مشکلات انباشته شده را حل کرد.

وی در پایان خاطر نشان کرد که تا یک سال آینده خواهیم دید کشورهایی که بیشترین تضاد را با هم دارند، گرمترین روابط را با هم خواهند داشت.

الجعفری دوشنبه (روز گذشته) در دمشق به دیدار بشار اسد رفت که اسد در جریان این دیدار تأکید کرد که پیروزهای سوریه و عراق در برابر تروریسم مشترک است؛ زیرا میدان (نبرد) در دو کشور یکی است.

رئیس جمهور سوریه در جریان دیدار با هیئت عراقی به ریاست الجعفری، بر اهمیت روابط تاریخی سوریه و عراق و تقویت آن در سطح مردمی تأکید کرد.

وزیر خارجه عراق نیز به نوبه خود تأکید کرد که شرایط بین‌المللی و منطقه‌ای تغییرات مثبتی در خصوص رخدادهای سوریه و عراق کرده و علت این مسئله مشروعیت آرمانی است که دو ملت برادر از آن دفاع می‌کنند.

در جریان این دیدار بر لزوم تلاش بیشتر برای بازگشایی گذرگاههای مرزی بین دو کشور تأکید شد.