به گزارش افکارنیوز،

بحران میان سعد حریری نخست‌وزیر لبنان و ولید جنبلاط رئیس حزب سوسیالیست ترقی‌خواه این کشور تنها مربوط به روند تشکیل دولت یا حجم حزب سوسیالیست ترقی خواه در کابینه وزارتی و نوع پست‌های طلب شده از سوی جنبلاط نمی‌شود، بلکه این اختلافات بسیار عمیق‌تر است و آغاز آن به زمان تصویب قانون نسبیت می‌رسد که با مخالفت جنبلاط و موافقت حریری همراه بود.

حجم این اختلافات به حدی رسیده است که ولید جنبلاط از بیش از یک هفته پیش از پذیرش سعد حریری در منزل خود برای ضیافت شام خودداری کرده است.

روز به روز تنش‌های موجود در مناسبات بین حریری و جنبلاط افزایش پیدا می‌کند و به نظر می‌رسد راه حلی برای از بین بردن این مشکلات وجود ندارد. مناقشه‌های صورت گرفته میان دو طرف به صورت مستقیم یا از طریق میانجی‌ها موضوعی است که بر اساس اعلام نزدیکان آنها نشان دهنده عمق بحران میان حریری و جنبلاط است.

حریری جنبلاط را متهم می‌کند که سران کشور را در روند تشکیل دولت دور می‌زند، از سوی دیگر جنبلاطی‌ها حریری را به ارائه وعده‌های دروغین متهم می‌کنند که باعث بی‌اعتمادی به دولت در تمامی پرونده‌ها شده است.

سعد حریری در ابتدا حامی جنبلاط بود و به او وعده داده بود که سه پست وزارتی مربوطه به دروزی‌ها را با وزارت بهداشت و کشاورزی در اختیار جنبلاط قرار دهد. حریری اصرار زیادی برای دادن این پست‌ها به متحد سنتی خود داشت، اما دو هفته بعد از این موضع عقب‌نشینی کرده و گفت که حزب‌الله لبنان وزارت بهداشت را می‌خواهد و اگر شما به دنبال تصدی این سمت هستید، با حزب‌الله مذاکره کنید.

به این ترتیب جنبلاط احساس کرد که وزارت بهداشت را از دست داده است، چرا که در دیدار تیموز جنبلاط با نبیه بری مشخص شد که حزب الله قصد کنار گذاشتن این خواسته را ندارد. به این ترتیب جنبلاط به دنبال گزینه‌های جایگزین گشت. جایگزین این پست وزارت تربیت و وزارت کشاورزی بود. در ابتدا مخالفتی با این خواسته مطرح نشد.

اما کمتر از یک هفته بعد حریری بار دیگر وائل ابوفاعور نماینده حزب سوسیالیست ترقی خواه را احضار کرد. ابوفاعور متوجه شد که سعد حریری قول وزارت تربیت را به حزب نیروهای لبنانی داده و به دنبال دادن وزارت کشاورزی به حزب الله یا جریان آزاد ملی لبنان است، چرا که وزیر خارجه لبنان این موضوع را خواسته است.

اعطای یکی از پست‌های وزارتی دروزی‌ها به طلال ارسلان یکی دیگر از شکست‌های جنبلاط بود. بعد از این اتفاق بود که نماینده جنبلاط بار دیگر نزد نبیه بری رفت و در این دیدار دو طرف توافق کردند که این معرکه را به نحوی مدیریت کنند. حریری بلافاصله بعد از اینکه خبر این دیدار را شنید، عصبانی شد.

سوسیالیست‌ها می‌گویند که حریری با جنبلاط تماس گرفته و به وی پیشنهاد کرد که ضیافت شام را میهمان جنبلاط باشد، اما جنبلاط این موضوع را رد کرده است.

در ادامه دیداری بین سعد حریری و وائل ابو فاعور برگزار شد که مناقشات زیادی در این دیدار صورت گرفت. حریری اعتقاد دارد که مطالبات خواسته شده از وی غیر عادلانه است.