به گزارش افکارنیوز،

 نمایندگان وزارت امور خارجه ترکیه که به سرپرستی «شفیق ورال آلتای» مدیر بخش همکاری‌های دوجانبه با کشورهای اروپای شرقی، قفقاز و آسیای مرکزی به «تاشکند» سفر کرده‌ است  با مقامات وزارت امور خارجه ازبکستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار اجرای توافقات به دست آمده در چارچوب سفر «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان به «آنکارا» در ماه اکتبر سال 2017 میلادی و سفر«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه به «تاشکند» در ماه‌های آوریل و می سال جاری میلادی و تماس‌های دوجانبه بعدی مورد بررسی قرار گرفت.

در این دیدار همچنین تاکید شد که روابط استوار تاریخی بین 2 کشور و تلاش متقابل برای گسترش همکاری‌های دوجانبه در مرحله کنونی عامل مهمی برای توسعه بیش از پیش همکاری‌های راهبردی ازبکستان و ترکیه می‌باشد.

طرفین در این دیدار همچنین دستور کار مراسم‌های مشترک آینده را نیز مورد بررسی قرار دادند.

مقامات ارشد ترکیه و ازبکستان علاوه‌ براین توجه خاصی به گسترش بیش از پیش همکاری‌های متقابل در زمینه‌های اقتصادی و بازرگانی، سرمایه گذاری، حمل و نقلی و مخابراتی مبذول داشتند.

2 طرف در این دیدار درباره اجرای طرح‌های مشترک فرهنگی و انسانی تبادل نظر کردند.

در دیدار فوق همچنین مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای از جمله چشم انداز صلح در افغانستان نیز بررسی شد.

«احمد باشار شن» سفیر ترکیه در ازبکستان نیز در این دیدار حضور داشت.

هم اکنون ترکیه یکی از مهمترین همکاران ازبکستان است و مبادلات بازرگانی این 2 کشور در سال 2017 میلادی با 30 درصد افزایش در حدود یک میلیارد و 500 میلیون دلار قرار گرفت.

در سال 2017 میلادی در ازبکستان بیش از 20 شرکت مشترک با سرمایه سرمایه گذاران ترکیه ایجاد شده است.

امروز در ازبکستان با حضور شرکت‌ها و بانک‌های ترکیه طرح‌های بزرگی از جمله مدرنیزه سازی زیربناهای انرژی، حمل و نقلی، مخابراتی، نظامی و گردشگری اجرا می‌شود.  

بر اساس گزارش وزارت امور خارجه ازبکستان، ترکیه استقلال این کشور را در تاریخ 16 دسامبر سال 1991 میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ 4 مارس سال 1992 میلادی روابط دیپلماتیک برقرار کرده است.