به گزارش افکارنیوز،

دیپلمات‌هایی که خواستند نامشان فاش نشود، می‌گویند پدرسن که هم‌اکنون سفیر نروژ در چین است، تاییده ضمنی و غیررسمی پنج عضو دائم شورای امنیت (روسیه، چین، آمریکا، فرانسه و بریتانیا) را کسب کرده است.

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل در نامه خود به شورای امنیت نوشته است: «برای اتخاذ این تصمیم، مشورت‌های گسترده‌ای را (با طرف‌های مختلف) از جمله دولت جمهوری عربی سوریه انجام دادم. آقای پدرسن با کمک به حصول راهکار سیاسی معتبر و فراگیر که آرزوهای دموکراتیک مردم سوریه را برآورده کند، به تمام طرف‌ها در سوریه کمک خواهد کرد».

در حالی که مذاکرات صلح سوریه در فرایند آستانه به حصول نتیجه نزدیک می‌شد اما دی‌میستورا به طور ناگهانی اعلام کرد که به دلایل خانوادگی در پایان ماه نوامبر (ماه جاری میلادی) از سمت خود کناره‌گیری می‌کند.

سازمان ملل در تلاش است تا بتواند کمیته‌ای را شامل نمایندگانی از دولت سوریه، معارضان و کشورهای ضامن آتش‌بس برای تدوین قانون اساسی این کشور تشکیل دهد.

دی‌میستورا بعد از «کوفی عنان» و «اخضر ابراهیمی» سومین فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه بود که طولانی‌تر از آن دو نفر، این سمت را به مدت 4 سال اداره کرد. با استعفای وی، پدرسون چهارمین نماینده سازمان ملل در امور سوریه خواهد بود.