به گزارش افکارنیوز،

نخست وزیر نروژ این هفته سوار بر یک دستگاه «لئوپارد (ببر)2» ارتش این کشور، برای بازدید از رزمایش ناتو در شمال این کشور در منطقه حضور یافت و با این کار خود خبرساز شد.

این کار او در حالی انجام گرفت که دولت روسیه در خصوص انجام مانور نظامی ناتو در شمال اروپا هشدار داده و اعلام کرده بود که این مانور می تواند به وخامت اوضاع نظامی و سیاسی در این منطقه منجر شود.

ارنا سولبرگ که به «ارنای آهنین» شهرت دارد، گذشته جالبی دارد که در این مطلب به آن می پردازیم:

زندگی نامه

«ارنا سولبرگ» در تاریخ 24 فوریه 1961 در شهر «برگن» در غرب نروژ متولد شد و در یک شهر همسایه به نام «کالفارت» بزرگ شد. پدرش «آسبجورن سولبرگ» (1989-1925) مشاور سیاسی حزب دموکرات مسیحی و مادرش «اینگر ونچه تورگرسن» (2016-1926) کارمند بود. سولبرگ دو خواهر دارد یکی از آن بزرگ‌ تر و دیگری کوچک تر از وی هستند.

او وقتی 16 سال داشت در مدرسه مشکل داشت و تشخیص دادند مشکل «خوانش‌ پریشی» (یک اصطلاح عام برای تشریح معلولیت آموزشی است. این معلولیت موجب اختلال در روان‌ خوانی یا درک مطلب می‌ شود. این ناتوانی، می‌ تواند خود را به عنوان یک مشکل در رابطه با واج‌ خوانی، و رمزگشایی، دیکته، مهارت شنوایی، حافظه‌ کوتاه‌ مدت، یا نامگذاری‌ سریع آشکار کند) دارد. با این وجود در کلاس دانش‌آموز فعالی بود.

در آخرین سال دبیرستان در سال 1979 برای تیم اتحاد دانش‌ آموزی نروژ انتخاب شد (برای دفاع از حقوق دانش‌ آموزی) و در همان سال رویداد خیرخواهانه ملی برای کمک به جامائیکا را هدایت نمود

در سال 1986 از دانشگاه برگن در رشته جامعه‌ شناسی، علوم سیاسی، آمار و اقتصاد کارشناسی ارشد گرفت.

در دوره‌ های 1983-1979 و 1989-1987 سولبرگ عضو شورای شهر برگن بود.

سولبرگ بخش محلی و شهری حزب جوانان محافظه کار (یک حزب جوانان نروژ) و حزب محافظه کار را رهبری می کرد

نمایندگی مجلس

در سال 1989 از استان «هوردالاند» او اولین کسی بود که برای استورتینگ (قوه مقننه عالی کشور نروژ) انتخاب شد.

او همچنین طی سال های 1998-1994 رهبر انجمن ملی زنان محافظه کار بود.

وزارت

سولبرگ از سال 2001 تا 2005 وزیر دولت محلی و توسعه منطقه‌ ای بود. به دلیل سیاست‌ های سختگیرانه‌ ای که در قبال پناهندگان داشت رسانه‌ ها به او لقب «ارنای آهنین» دادند.

او در 2003 به تقلید از انگلیس شوراهایی را برای احکام اسلام وارد کرد و در 2004 گفت قصد دارد مهاجرت به نروژ را افزایش دهد.

رهبر حزب

از سال 2002 تا 2004 در حزب محافظه‌ کار معاون رئیس بود و در سال 2004 به ریاست این حزب رسید.

نخست‌ وزیری

در 9 سپتامبر 2009 پس از پیروزی در یک انتخابات عمومی به کرسی ریاست دولت رسید.

او در 16 اکتبر 2013 به نخست‌ وزیری منصوب شد.

سولبرگ پس از «گرو هارلم بروندلاند» دومین نخست‌ وزیر زن نروژ است.

دولت نروژ در سال 2017 مجددا برگزیده شد و سولبرگ را به نخستین رهبر محافظه کاری بدل کرد که از دهه 1980 تا به این زمان توانست مجددا اکثریت را در استورتینگ به دست آورد.

سیاست خارجی

در سال 2017 سفارت روسیه در اسلو مقامات نروژ را به طرح ادعاهای دروغ و ضد روسی و ترساندن افکار عمومی از تهدید روسی متهم کرد. سولبرگ در واکنش گفت: «این اقدام نمونه ای از پروپاگاندای روسی است که چیز جدیدی نیت و وقتی تمرکز بر سیاست امنیتی است، فعال می شود.»

سولبرگ تلاش کرد روابط نروژ و چین را که پس از تصمیم اسلو به اعطای جایزه صلح نوبل به «لیو شیائوبو» مخالف چینی در سال 2010 تنش آلود شده بود، بهبود بخشد.

روابط با ایران

نروژ از حامیان حفظ برجام است. سولبرگ که ماه گذشته سفری به ایران داشته است، در این سفر هم بر این موضع خود تاکید کرده است. وی در دیدار با حسن روحانی با تاکید بر اینکه کشورش مصمم به توسعه و گسترش همکاری های خود با ایران است، گفت: امیدوارم همگان بتوانیم از برجام به عنوان مبنای توسعه مناسبات استفاده کنیم

سولبرگ با اشاره به خروج دولت ترامپ از توافق برجام تصریح کرد: برای ما تداوم برجام برای بهبود مناسبات بسیار مهم است و متاسفانه موضوعات سیاسی به این توافقنامه خوب لطمه زده است.

وی با بیان اینکه «به آژانس و گزارش های این نهاد بین المللی درباره برنامه هسته ای ایران ایمان داریم و خرسندیم که ایران به تمام تعهدات خود در برجام عمل کرده است»، اظهارداشت: ما نیز به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا در پی اقداماتی هستیم که باوجود تحریم های آمریکا، روابط با ایران گسترش یابد.

سفیر نروژ در تهران با بیان اینکه تلاش نروژ حفظ ایران در برجام است، با ابراز نگرانی از خروج آمریکا از توافق هسته ای گفت: اسلو از تهران درخواست می کند که به تعهدات و همکاری‌ های خود در برجام ادامه دهد.

سفیر نروژ در تهران هم در دیدار مرداد ماه خود با علی لاریجانی، با بیان اینکه تلاش نروژ حفظ ایران در برجام است، با ابراز نگرانی از خروج آمریکا از توافق هسته ای گفت: اسلو از تهران درخواست می کند که به تعهدات و همکاری‌ های خود در برجام ادامه دهد.

موضع ضد ترامپ

سولبرگ از همان ابتدا و در دوره تبلیغات انتخاباتی ترامپ، مخالفت خود را با برخی از موضع گیری های رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده بود.

در آن زمان، نخست وزیر نروژ گفته بود اظهارات و موضع گیری های ضد اسلام نامزد جمهوری خواهان در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا، جهان را بی ثبات تر خواهد کرد. سولبرگ گفت امیدوار است ترامپ در صورت پیروزی در انتخابات چهره متفاوتی را به جهان نشان دهد.

اخیرا نیز وی ترامپ را به دلیل سیاست های تجاری اش مورد هدف قرار داد. ارنا سولبرگ ضمن انتقاد شدید از سیاست‌ های تجاری و تدابیر حمایت گرایانه اقتصادی ترامپ هشدار داد این سیاست‌ ها ممکن است در نهایت به جنگ تجاری بیانجامد.

نخست وزیر نروژ در کنفرانس سالانه حزب محافظه کار نروژ در شمال اسلو با بیان این مطلب تاکید کرد:«بروز جنگ تجاری جهانی و تشدید سیاست‌ های حمایت گرایانه تجاری، آخرین چیزی است که جهان به آن نیاز دارد. در شرایط کنونی به نظر می‌ رسد آمریکا به بزرگ ترین تهدید تجارت آزاد و چین نیز به یکی از اصلی‌ ترین مدافعان تجارت آزاد در جهان تبدیل شده است.»

پرونده مردخای وانونو

در آوریل 2008 آشکار شد سولبرگ در سال 2004 به عنوان وزیر دولت محلی و توسعه منطقه‌ ای با پناهندگی «مردخای وانونو» افشاگر تسلیحات هسته‌ ای رژیم صهیونیستی موافقت نکرده‌ است.

با این که رئیس مهاجرت نروژ حاضر بود به وانونو پناهندگی بدهد، تصمیم نهایی بر این شد که درخواست وانونو رد شود، چرا که بیرون از خاک نروژ نوشته شده‌ بود.

 

انتشار یک سند طبقه‌ بندی‌نشده فاش کرد که سولبرگ و دولتش بر این باور بودند که استرداد وانونو از سرزمین های اشغالی بر خلاف وجهه نروژ به عنوان هم‌ پیمان این رژیم است.

سولبرگ انتقادها را رد، و از تصمیم خود دفاع کرد.

حضور در رزمایش ناتو

روز دوشنبه این هفته با وجود هشدار‌های کرملین و اعتراض‌ ها در اروپا، نخست وزیر نروژ در اقدامی نمادین به رزمایش ناتو ملحق شد.

سولبرگ با هدایت یک تانک جنگی از نوع «ببر2» خودش را به این رزمایش رساند. وی گفت نروژ با پیوستن به این رزمایش می خواهد پیامی منتقل کند مبنی بر اینکه ناتو در حال افزایش فعالیت هایش برای ارتقاء توان نظامی و همکاری بین کشورهای عضو است و این رزمایش نشان دهنده قدرت ناتو است.

در این رزمایش ناتو حدود 50 هزار نیروی نظامی به همراه 10 هزار دستگاه خودرو، 65 شناور و 250 فروند هواپیما از 31 کشور عضو و شریک ناتو حضور داشتند.

ناتو می گوید از روسیه برای پایش این رزمایش دعوت کرده است. اما بخش مطبوعاتی وزارت خارجه روسیه روز پنجشنبه در بیانیه ای اعلام کرد واضح است که این قدرت نمایی ماهیت ضد روسی دارد و پیامد منفی بر امنیت همه کشورهای همسایه خواهد داشت.

زندگی شخصی

ارنا در سال 1996 با یک تاجر و از اعضای قبلی حزب محافظه‌ کار به نام «سیندر فینس» ازدواج کرد و از او دو فرزند دارد

آنها در برگن و نیز اسلو زندگی کرده‌ اند.

او دو بار به دلیل انجام بازی اندرویدی پوکمون گو مورد انتقاد قرار گرفته است که هر دو بار به سال 2016 باز می گردد.

یک بار در ماه اوت در سفرش به کشور اسلواکی و دیگری در جلسه پارلمانی نروژ در ماه سپتامبر.

او معتاد به این بازی با این اپلیکیشن است.