به گزارش افکارنیوز،

به تازگی اخباری از اختلاف پنتاگون با کاخ سفید و مخالفت مقامات وزارت دفاع آمریکا با درخواست دولت منتشر شده است.

ماجرا از این قرار است که دولت ترامپ برای مقابله با موج جدید مهاجران به سوی خاک آمریکا، از وزارت دفاع خواست تا ارتش این کشور به مرزهای جنوبی و همجوار با مکزیک اعزام شوند، مسئله‌ای که از دید مقامات پنتاگون مأموریتی در حوزه اختیارات و کارویژه‌های نیروهای انتظامی و مرزبانی بوده و براین اساس با این خواسته مخالفت کردند. این مطلب را اولین بار شبکه سی‌ان‌ان گزارش کرده است.

سی‌ان‌ان به نقل از دو مقام دفاعی مطلع از ماجرا نوشته است که وزارت امنیت داخلی از پنتاگون خواسته بود که نیروهای ذخیره ارتش را در ختیارش بگذارد، نیروهایی که در صورت درخواست بتوانند به «کنترل آمد و شد و جمعیت» و حمایت از نیروهای مرزبانی در نقاط مرزی در راستای برای مقابله با موج جدید مهاجران رهسپار به سوی آمریکا بپردازند.

اما به نوشته سی‌ان‌ان، پنتاگون در تاریخ 26 اکتبر با این درخواست مخالفت کرد. این درخواست از آن جهت رد شد که نیروهای مشغول خدمت ارتش، اختیار لازم برای اجرای این نوع مأموریت‌ها را ندارند، مگر اینکه شخص رئیس جمهوری به طور خاص این وظایف را به ارتش و نیروهای تابع وزارت دفاع تفویض کند.

مقامات پنتاگون به دفعات تأکید کرده‌اند که حضور نظامیان آمریکایی در مرز برای حمایت از نهادها و نیروهای مدنی است و انتظار نمی‌رود که ارتش ایالات متحده به صورت مستقیم با مهاجران روبه‌رو شود.

اما علیرغم اصرار مقامات پنتاگون، مسئولان وزارت امنیت داخلی ایالات متحده بر این باور بودند که چنین کارویژه‌هایی جزو مأموریت‌های نیروهای انتظامی نیستند.