به گزارش افکارنیوز،

سعد حریری نخست‌وزیر مامور تشکیل کابینه لبنان در حالی اصرار داد هیچ پست وزارتی به 6 نماینده اهل تسنن مستقل از جریان المستقبل ندهد که بر اساس تمامی بر آورد‌ها این گروه دست کم باید به یک کرسی وزارتی دست پیدا کند.

حریری اما طی این 5 ماه با نادیده گرفتن مطالبات مردمی در اعطای نمایندگی پارلمانی به این افراد تلاش دارد آنها را از عرصه سیاسی دستگاه اجرایی کشور دور نگه دارد. وی در این مدت با تحقیر جریان اهل تسنن مستقل و نادیده گرفتن مطالبات آنها سعی کرد موضوع اعطای پست وزارتی به این گروه را در میان سایر مشکلات مربوط به دولت نادیده بگیرد.

سعد حریری در حالی اصرار دارد تمامی کرسی های وزارتی مربوط به اهل تسنن در دولت این کشور را در انحصار گروه متبوع خود نگه دارد که نگاهی به نتایج انتخابات پارلمانی که 6 ماه قبل برگزار شد، موضوع دیگری را نشان می‌دهد. در حالی که بر اساس قانون اساسی لبنان تشکیل دولت باید بر اساس نتایج انتخابات پارلمانی صورت گیرد، اما حریری اصرار دارد که نتایج انتخابات را دور بزند.

جریان 14 مارس تصور می‌کرد مطالبات گروه 8 مارس مبنی برای اعطای پست وزارتی به نمایندگان اهل تسنن المستقبل، بر اساس اعتبار  و حجم مردمی آنها، مانور تبلیغاتی است و آنها اصرار زیادی بر این مطالبه نخواهند داشت، اما حزب‌الله لبنان همواره این موضوع را جزو خطوط قرمز خود معرفی و تاکید کرده که تشکیل دولت بدون حضور این نیروها امکان ندارد.

حریری در شرایطی اعطای پست وزارت به 6 نماینده اهل تسنن مستقل را نادیده می‌گیرد که بر اساس قانونی نانوشته در لبنان به طور متوسط دست کم هر 5 کرسی در پارلمان باید یک کرسی وزارتی داشته باشد. البته برخی گروه‌ها نظیر جنبش امل و حزب‌الله از همان ابتدا سهمی کمتر از این مقدار را در دولت مطالبه کردند و برخی دیگر نظیر حزب نیروهای لبنانی اصرار داشتند که سهمی فراتر از این تعداد را در دولت داشته باشند که تا حدی مطالبات آنها مورد توجه قرار گرفت.

اگر به طور میانگین اعطای یک پرسی وزارتی به پنج کرسی پارلمانی را مد نظر قرار دهیم، نمایندگان اهل تسنن باید دست‌کم یک کرسی وزارتی در اختیار داشته باشند.

معیار دیگری که می‌‌توان در شمارش تعداد احتمالی کرسی های نمایندگان اهل سنت به آن توجه کرد، تعداد رأی‌های ترجیحی آنها در مقایسه با جریان المستقبل است که تعداد آن 178 هزار رأی است. این درحالی است که 6 نماینده مذکور نیز 60 هزار رأی ترجیحی یعنی بیش از یک سوم مجموعه رای ترجیحی المستقبل را به دست آورده اند. به این ترتیب نمایندگان اهل تسنن باید حتی بیش از یک وزیر در کابینه داشته باشند.

ولید سکریه: حضور در دولت حق ما است

در همین رابطه نمایندگان فراکسیون «گفتمان مشورتی» خواستار حق خود برای نمایندگی در دولت شده‌اند. آنها اصرار دارند که باید به نمایندگی از افکار عمومی اهل تسنن مستقل از جریان المستقبل که آنها را به پارلمان رسانده‌اند، در دولت نیز حضور داشته باشند و هیچ‌کس نمی‌تواند این حق را از آنها بگیرد.

وی در گفتگو با سایت اینترنتی العهد تاکید کرد که انحصار رای اهل تسنن لبنان برای جریان المستقبل به پایان رسیده و دیگر به شرایط قبل باز نخواهد گشت. انتخابات پارلمانی نشان داد که گفتمان مشورتی برای حضور در دولت حق دارد. 6 نماینده حامی جریان مقاومت و مخالف نفوذ عربستان سعودی در دستگاههای دولتی لبنان این موضوع را مورد تاکید قرار می‌دهند که نباید این حق نادیده گرفته شود و معیار توزیع سهمیه‌های دولتی بر اساس رویکرد مذهبی شکل گیرد.

سکریه اضافه کرد که شیعیان لبنان در دو حزب مستقل وارد انتخابات شده‌اند و در پارلمان و دولت حضور دارند. دروزی ها نیز همین شرایط را دارند و مسیحیان نیز در دو گروه مختلف در دولت و کابینه حضور دارند، با این وجود چرا باید جریان المستقبل خود را تنها جریان حاضر در عرصه اهل تسنن لبنان معرفی کند؟

شیخ نعیم قاسم: دولت بدون اهل تسنن مستقل کامل نیست

در همین رابطه شیخ نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب الله لبنان دیروز با تاکید مجدد بر موضع این حزب در ضرورت حضور سنی‌های مستقل در کابینه جدید، گفت که چنانچه آنها نماینده‌ای در دولت نداشته باشند، کابینه کامل نمی‌شود. شیخ نعیم قاسم تاکید کرد که مساله سنی‌های مستقل موضوع جدیدی نیست و حزب‌الله ماه‌های قبل و در جریان رایزنی‌ها برای تشکیل کابینه بر ضرورت حل آن تاکید می‌کرد، اما نسبت به آن توجهی نشد.
وی با بیان اینکه حزب الله خواهان تشکیل هر چه سریعتر دولت است، تاکید کرد که کلید حل این مساله در دست نخست وزیر است.

عدنان الطرابلسی، یکی دیگر از نمایندگان اهل تسنن نیز اختصاص یک کرسی وزارتی به 6 نماینده سنی مستقل را امری طبیعی و بدیهی دانست و تاکید کرد: ما نماینده 45 درصد از رای دهندگان سنی از مناطق مختلف لبنان از بیروت و بقاع تا شمال و جنوب آن هستیم.

نماینده اهل سنت بیروت با تاکید بر اینکه دولت باید ساختار «وحدت ملی» داشته باشد و منعکس کننده نتایج انتخابات باشد، گفت که 6 نماینده سنی مستقل، وابسته به هیچ طرفی نیستند.
وی افزود: ما خواهان تسریع در تشکیل دولت برای حل مشکلات مهم لبنان از جمله پرونده های برق، آب، مسکن و بهداشت و درمان هستیم.
طرابلسی یادآور شد که معیار تشکیل دولت، یک وزیر به ازای چهار نماینده است؛ حال آنکه نمایندگان سنی مستقل 6 نفر هستند و حتی اگر 2 نفر از آنها را که در فراکسیون‌های دیگر عضو هستند نادیده بگیریم، با این حال حد نصاب برای سهمیه یک کرسی وزارتی را دارند.

چرا حریری مخالف اعطای کرسی به اهل تسنن مستقل است؟

به نظر می رسد مخالفت حریری با خواسته سنی‌های مستقل برای داشتن کرسی وزارتی فراتر از حجم یک کرسی است. چرا که حریری و جریان وابسته به ریاض معتقد است اعطای جایگاه در دستگاه اجرایی کشور به این گروه، نوعی ناکامی سیاسی برای موقعیت حریری به عنوان رهبر سیاسی اهل سنت لبنان است و باعث تثبیت عدم انحصار رأی اهل تسنن به رویکردهای وابسته به عربستان سعودی می‌شود.

نخست وزیر لبنان با سوء‌استفاده از شرایط کنونی لبنان و احتمال عدم توافق گروه‌های سیاسی برای تعیین نخست وزیر جدید سقف مطالبات خود را بالا برده است، اطمینان حریری به این موضوع تا حدی است که وی در طول 5 ماه گذشته از برگزاری حتی یک نشست با نمایندگان مستقل اهل تسنن خودداری کرده و حتی آنها را به رسمیت نمی‌شناسد. حریری وقتی اخیرا با موانع سختی برای اجبار حضور آنها در دولت مواجه شده، سعی کرده توپ را به زمین دیگران بیندازد و مدعی شده که هر گروهی که حضور آنها را در دولت می خواهد، باید از سهمیه خود به آنها بدهد.

طبیعی است که این استدلال غیر منطقی با واکنش منفی 8 مارس و این 6 نماینده مواجه شده است. آنها تاکید کرده‌اند که این نمایندگان حق خود را می خواهند و به دنبال گدایی پست وزارتی از دیگران نیستند، حقی که مردم با رأی خود در انتخابات پارلمانی به آنها داده‌اند.