به گزارش افکارنیوز،

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد این وزارتخانه در جریان حملات سایبری گزارش شده، از جمله جعل هویت کارمندان این وزارتخانه برای استفاده علیه نهادهای دولتی، اتاق‌های  فکر و موسسات کسب و کار قرار دارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز گذشته اعلام کرد: این وزارتخانه از حملات سایبری مخرب اخیر از جمله جعل هویت یکی از کارمندان آن آگاه است.

گزارش‌های نقل شده از سوی شرکت‌های امنیت سایبری «فایر آی» و «کروداسترایک» درباره عملیات سایبری علیه نهادهای دولتی آمریکا روز جمعه منتشر شد. براساس این گزارش‌ها، شرکت‌های امنیت سایبری می‌‌گویند هکرها ایمیل‌هایی را از طرف سوزان استیونسون، یکی از کارمندان وزارت خارجه آمریکا ارسال کردند و دریافت‌کننده ایمیل را ترغیب به باز کردن یک فایل مخرب کردند، که به نام هدر نائورت، سخنگوی وزارت خارجه ارسال شده بود. پس از بازکردن ایمیل، فایل موجود در آن باعث نصب یک نرم افزار شده که به هکرها امکان دسترسی به سیستم‌های نهادها و شرکت‌های دولتی آمریکا را می‌داد.

هر دو شرکت امنیت سایبری مذکور مدعی هستند هکرهایی که چنین حملات سایبری را انجام داده‌اند وابسته به دولت روسیه هستند.

 همچنین گزارش‌ها نشان می‌دهد این هکرها از گروه  APT29 بوده‌اند که مظنون به انجام حملات سایبری به شرکت‌های مختلف غربی بوده است. شرکت امنیت سایبری روسیKaspersky Lab نیز گزارش داده که عملیات جعل هویت توسط گروه  APT29 صورت گرفته است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه به طور قطعی تمامی اتهامات مربوط به دست داشتن کرملین در هرگونه حمله سایبری و نیز ارتباط داشتن با عاملان حمله سایبری را تکذیب کرد و این اظهارات را افترا نامید.

به دنبال آنکه انگلیس و هم‌پیمانانش سرویس‌های اطلاعات نظامی روسیه را به حملات سایبری در سراسر جهان متهم کرد، وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد آنها احتمالا در حال قضاوت درباره روسیه با اقداماتی هستند که خود انجام می‌دهند و این اتهامات بی ارزش است. روسیه ادعا‌ها در مورد نقش این کشور در حملات سایبری جهانی را تکذیب کرد و آن را بی ارزش و صرفا تلاشی برای لطمه زدن به منافع روسیه خواند.