به گزارش افکارنیوز،

روزنامه سوری «الوطن» امروز دوشنبه در یادداشتی با عنوان «سوریه قواعد راهبردی جدیدی را تحمیل کرد»، شکست های متوالی رژیم صهیونیستی از جبهه مقاومت در مقطع اخیر را برشمرد.

در مقدمه این یادداشت آمده است: نوار غزه در فلسطین به تازگی شاهد عملیات نفوذ نظامی رژیم صهیونیستی به منطقه خان یونس بود که با برخورد مقاومت فلسطین ناکام ماند و به سرعت به جنگی وسیع منجر شد که دشمن صهیونیستی را با نتایج دردناک و هزینه بردارش غافلگیر کرد، علاوه بر اینکه جنگ اسرائیل علیه غزه این بار سه فرق داشت.

به نوشته الوطن، وجه تمایز نخست اینکه تجاوز اسرائیل در حالی به وقوع پیوست که مصر تلاش می‌کرد به یک توافقی دائمی درباره شکستن حلقه محاصره غزه دست یابد، وجه تمایز دوم اینکه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در نشست پاریس که به مناسبت یکصدمین سالگرد پایان جنگ جهانی اول برگزار شده بود، حضور داشت.

روزنامه سوری افزود: وجه تمایز سوم این است که تجاوز غزه همزمان با این بود که شماری از کشورهای عربی شامل بحرین، مصر، اردن، کویت، عربستان و امارات با مشارکت نیروی دریایی، هوایی و زمینی خود در غرب مصر در حال برگزاری رزمایشی تحت عنوان سپر عربی-1 بودند.

الوطن تاکید کرد: در خصوص اولین وجه تمایز تجاوز اخیر رژیم صهیونیستی باید گفت این رژیم تلاش می‌کرد طرح مصر را از بین برده و محاصره غزه و تنش مرزی آن را حفظ کند؛ اما این توطئه صهیونیست‌ها با اعلام آتش بس ناکام ماند، چون فلسطینی‌ها موفق شدند معامله جدید و دردناکی را به دشمن اشغالگر تحمیل کنند و مقاومت فلسطین هم فاش کرد سلاحی در اختیار دارد که در محاسبات اسرائیل گنجانده نشده بود.

درباره وجه تمایز دوم جنگ اخیر غزه نیز الوطن نوشت: این جنگ شکاف عمیق در داخل کابینه رژیم صهیونیستی و بین بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم با وزیر جنگ وی را برملا کرد.

این روزنامه افزود: اولین نتیجه این اختلاف استعفای آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ نتانیاهو بود که کابینه اسرائیل را در پی شکست تجاوز به غزه، متزلزل و  در آستانه سقوط قرار داد؛ لیبرمن با استعفای خود به دنبال تلاقی کردن باخت اسرائیل در این جنگ بود.

اما در خصوص فرق سوم الوطن آورده است، اسرائیل نسبت به تمرین‌های نظامی برخی کشورهای عربی که در حال آماده کردن خود برای حضور در ائتلافی تحت خدمت آمریکا موسوم به ناتوی عربی است، نگران نیست و این ائتلاف عربی ماموریت دارد خواسته‌های امریکا در منطقه و عادی سازی با دشمن اسرائیلی را محقق کند، رژیمی که احتمالا بعدا به این ائتلاف می پیوندد تا نام آن هم به ناتو خاورمیانه‌ای تغییر کند.

نویسنده تصریح کرد: اما بعد دیگر جنگ غزه که خیلی‌ها از آن غافل بودند این است که اسرائیل از زمانی که موشک های اس 300 به سوریه رسیده به منظور تلافی ناتوانی بزرگی را که در خود احساس می‌کند، حمله به غزه را ترتیب داد.

وی افزود: این نکته مشخصا در رسانه ‌های عبری زبان جنجال ساز شد، حملات اسرائیل به سوریه از زمانی که اس 300 به سوریه رسیده متوقف شده است و معنایش این است که معادله جدیدی بر دشمن صهیونیستی تحمیل شده است، معادله‌ای که پیشرفت، تاثیرگذاری و قدرت آن از معادله موشک‌های سام است که پس از جنگ آزادسازی اکتبر رایج بود، به مراتب بیش‌تر است.

الوطن آورد: در همین حال این معامله کنونی دایره آن گسترده‌تر شده و لبنان را هم فراگرفته به گونه‌ای که اسرائیل را بسیار برآشفته کرده است؛ چون عرصه را بر تجاوزهای این رژیم در شمال فلسطین اشغای تنگ کرده و تحرکات نظامی آن را به هم ریخته است و این امر اسرائیل را به حمله به غزه واداشت تا به تفسیر برخی، تل‌آویو به منظور تمهید فضای حمله به لبنان، توانمندی نظامی فلسطین در غزه را برآورد کرده باشد.

این روزنامه سوری افزود: نتیجه اینکه، سطح قدرت نظامی اسرائیل برملا شد، تحرکات نظامی اسرائیل با قدرت موازنه ای که از طرف سوریه بر آن تحمیل شده و همچنین به دلیل قدرت بازدارندگی موشکی که لبنان در اختیار دارد، محدود است و هم اینک نیز اسرائیل با قدرت موازنه جدیدی که در نوار غزه ایجاد شده خود را دست و پا بسته می‌بیند.

الوطن آورده است: این به چه معناست؟ نتیجه نخست در تکان سیاسی که در کابینه نتانیاهو اتفاق افتاد نمود داشت و احتمال می‌رود که این تکان به زلزله ای سیاسی مبدل شود که کابینه را سرنگون کرده و به انتخابات زودهنگام منجر شود.

این روزنامه سوری ادامه داد: اما نتیجه دوم در براندازی نقشه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای آغاز معامله قرن است  به دنبال اینکه معادلات جدید در منطقه اعمال شده و اسرائیل طرف ضعیف‌تر این معادلات است؛ بنابراین زمینه اجرا شدن این معامله وجود ندارد حتی اگر برخی کشورهای عربی تلاش کنند از طریق عادی سازی با اسرائیل حلقه محاصره این رژیم را بشکنند.

الوطن پرسید: امکان آغاز فرآیند سازش در مقطع کنونی که موازنه ها به نفع نیروهای مقاومت در منطقه تغییر کرده چگونه است، در حالی که دشمن اسرائیلی هم طرف ضعیف این موازنه هست که راه برون رفتن از این مشکلاتش را بررسی می‌کند؟

این روزنامه در جواب آورده است: چیزی که به آن اطمینان داریم این است که معادله ای که جبهه مقاومت ایجاد کرده و سامانه موشکی که روسیه به سوریه داده است محاسبات منطقه و موازنه‌های سیاسی و نظامی را تغییر داده است، به این معنا که سوریه به عنوان یک بازیگر اصلی منطقه ای در حال بازیافت جایگاه خود در منطقه است بخصوص که بر طرح تجزیه خاک خود چیره شده است.

الوطن تاکید کرد: بر این اساس می توان گفت که اسرائیل در بحران بزرگ و شدیدی به سر می‌برد چون می داند هر ماجراجویی نظامی اسرائیل در منطقه نتایج وخیمی به همراه خواهد داشت و به منزله خودکشی خواهد بود.

الوطن ادامه داد: بر همین اساس مانورهای «سپر عربی 1 »و حتی «سپر جنگی 10 » هیچ معنایی ندارد، چون راهبرد آشکار و یکپارچه ای در قبال دشمن اسرائیلی ندارد و در راستای پروژه آمریکاست که نفس‌های آخر خود را در منطقه می‌کشد.

این روزنامه تاکید کرد: بنابراین هر گونه تلاش عربی برای نجات دشمن صهیونیست قطعا به شکست منجر خواهد شد و تیر آن به سمت همه کسانی که آشکارا یا مخفیانه با دشمن عادی سازی کردند کمانه خواهد کرد.

الوطن آورده است: می توانیم بگوییم که دوره عربده کشی اسرائیل در منطقه به پایان رسیده است، سوریه به پیروزی چشمگیری بر توطئه جهانی که با آن روبرو بود دست یافت و  قواعد جدیدی وجود دارد که اسرائیل دیگر قادر به نفوذ در آن نیست  ودر غیر این صورت بهای سنگین برایش خواهد داد.

این روزنامه در پایان نوشت: تجربه‌ای که اسرائیل در نوار غزه کسب کرد تنها یک نمونه بسیار کوچک از قدرت سوریه و جبهه مقاومت در وارد کردن ضربه‌‌هایی است که اثرات عمیق آن صرفا در سطح نظامی نمایانگر نیست، بلکه می‌تواند به اشغالگری اسرائیل در سرزمین‌های عربی پایانی برگشت ناپذیر بدهد.

«سوریه به سرعت در حال بهبود است سوریه توانست قواعد راهبردی جدیدی را تحمیل کند که این بار لبنان را هم شامل می‌شود و هرکسی که باور نمی‌کند منتظر باشد .