به گزارش افکارنیوز،

کاخ سفید با صدور دستور العملی به نظامیانی که در مرز آمریکا و مکزیک مستقر شده‌اند اجازه داد در مواقع لزوم برای مقابله با مهاجران غیرقانونی به زور مرگبار متوسل شوند.

در حال حاضر، حدود 6 هزار افسر نظامی در چند نقطه کلیدی مرز ۲۰۰ مایلی آمریکا و مکزیک مستقر شده‌اند. دستور حضور این نظامیان را «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا برای جلوگیری از ورود کاروانی از چند هزار مهاجر به آمریکا صادر کرده است.

کاخ سفید با امضای دستورالعملی، انجام فعالیت‌هایی را که طبق تشخیص جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا برای محافظت از نظامیان ضروری هستند، مجاز کرده است. از جمله این فعالیت‌ها به مواردی مانند «نمایش زور یا توسل به آن (از جمله توسل به تیراندازی در مواضع ضروری)، تاکتیک‌های کنترل ازدحام و بازداشت موقت اشاره کرد.»

این حکم را ترامپ امضا نکرده بلکه به امضای «جان کلی»، رئیس کارکنان کاخ سفید رسیده است. ترامپ قبل از برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره گفته بود احتمال دارد نظامیان آمریکایی به سمت مهاجرانی که سنگ پرتاب می‌کنند شلیک کنند. کارشناسان در واکنش به این تصمیم، آن را نقض قوانین داخلی آمریکا می‌دانند. در متن یکی از قوانین آمریکا موسوم به «Posse Comitatus»، نظامیان ارتش آمریکا حق انجام وظایف انتظامی در سطح داخل کشور را ندارند.