به گزارش افکارنیوز،

آژانس انرژی اتمی ژاپن اعلام کرد بخشی از زباله‌های رادیواکتیو با غنای پایین که در زیرزمین یک تاسیسات در نزدیکی توکیو ذخیره شده بود، به علت شیوه‌های نامناسب دفع زباله، احتمالا از کانتینر‌ها نشت کرده‌اند.

این آژانس که تحت حمایت دولت است پنجاه و سه هزار بشکه یا حدود ده هزار و ششصد کیلو لیتر زباله رادیواکتیو با غنای پایین را در یک گودال سیمانی در زیرزمین ساختمان موسسه علوم و تحقیقات هسته‌ای در روستای توکای در استان ایباراکی نگهداری می‌کند.

بنا بر اعلام این آژانس، آب موجود در بخشی از این زباله ها، در زمانی که به این گودال منتقل می‌شدند، به خوبی گرفته نشده است و در زمان بازرسی از آن‌ها در فاصله سال‌های ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۱، نشتی و کانتینر‌های پوسیده در این گودال کشف شد. این موسسه تحقیقاتی در نظر داشته است بیش از پنجاه سال بعد برای کنترل نشتی ها، بشکه‌ها را بررسی کند.

اما کمیسیون کنترل هسته‌ای ژاپن در نشستی در روز چهارشنبه با بیان این که این برنامه به معنی آن است که تقریبا هیچ بازرسی انجام نخواهد شد، اعلام کرد آژانس انرژی اتمی باید هر چه سریعتر آن‌ها را بررسی کند.

شینسوکه یاماناکا، عضو این کمیسیون در این نشست گفت، آژانس انرژی اتمی ژاپن باید همه بشکه‌ها را ظرف مدت پنج سال بازرسی می‌کرد. این زباله‌های رادیواکتیو در حدود سال‌های ۱۹۶۴ تا ۱۹۷۶ در این تاسیسات دفن شده‌اند.