به گزارش افکارنیوز،

عمده دلیل شکست واشنگتن در جنگ افغانستان نادیده گرفتن قدرت گروه‌های تروریستی به‌ویژه طالبان و القاعده بوده است. از سال 2010 تا 2015، ارتش آمریکا و سازمان‌های اطلاعاتی این کشور بر این باور بودند که گروه القاعده در حدود 50 تا 100 نیروی شبه نظامی در کشور افغانستان بیشتر ندارد. در حقیقت باید گفت، آمریکا برای نشان دادن قدرت خویش در سرکوب گروه‌های تروریستی و مؤثر بودن حملات نظامی آنان بر این گروه‌ها از انتشار آمار و ارقام نادرست برای وجود کنونی گروه‌های تروریستی استفاده می‌کنند.

بر اساس گزارش سه ماه ارتش آمریکا و افغانستان، تعداد کنونی نیروهای طالبان در کشور افغانستان در حدود 28 تا 40 هزار است، در حالی که بر اساس آمارهای میدانی مرکز تحلیلی لانگ وار ژورنال تعداد نیروهای طالبان در افغانستان دو برابر آمار منتشر شده توسط آمریکا است.

بر اساس تحلیل لانگ وار ژورنال، اگر تعداد نیروهای طالبان در کشور افغانستان در حدود 28 تا 40 هزار است پس چطور ارتش ملی و نیروهای امنیتی افغانستان با داشتن 312 هزار پرسنل توانایی مقابله با این گروه تروریستی ندارند.

بر اساس گزارش دولت افغانستان، در حال حاضر تعداد 16 هزار نیروی ناتو و هشت هزار نیروی آمریکا برای مبارزه با گروه تروریستی طالبان در افغانستان مشغول عملیات نظامی هستند.

به گزارش مرکز مطالعات نورس مستقر در ترکیه، بعد از گذشت 17 سال از جنگ طولانی مدت آمریکا در افغانستان شمار قربانیان نظامی و غیرنظامی این جنگ روز به‌روز در حال افزایش است و از طرف دیگر هیچ نشانی از تضعیف شدن نیروهای تروریستی به‌ویژه طالبان وجود ندارد.

طی مطالعه اخیر مرکز نورس، از اکتبر سال 2001 تا اکتبر سال 2018 شمار دو هزار و 401 نیروی ارتش آمریکا، شش نیروی غیرنظامی وزارت دفاع آمریکا، سه هزار و 973 پیمانکار آمریکایی، 58 هزار و 596 نیروی نظامی افغان، یک هزار و 141 نیروی کشورهای ائتلاف به رهبری آمریکا، 42 هزار و 100 نیروی مخالف از گروه‌های تروریستی، 38 هزار و 340 شهروند غیرنظامی افغان، 54 خبرنگار رسانه‌های بین‌الملل و 409 نیروی ارگان‌های بشردوستانه جان خود را در این جنگ طولانی مدت آمریکا از دست داده‌اند.