به گزارش افکارنیوز،

 هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان گفت: «هم برای صدور تسلیحات ساخت آلمان به عربستان، مجوز جدید صادر نکردیم و هم مجوز‌های قبلی را معلق کردیم.»

وزیر امور خارجه آلمان بعد از پایان کنفرانس خبری مشترک با خوزه بورل، همتای اسپانیایی اش در مادرید در خصوص مساله صدور تسلیحات ساخت آلمان به عربستان سعودی گفت: «در این رابطه، آلمان تصمیم گرفته است مادام که انتظارمان که همانا روشنگری و شفافیت درباره پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد آل سعود در کنسولگری عربستان سعودی ترکیه است و نیز توقع ما راجع به مساله جنگ یمن، برآورده نشود، صادرات تسلیحات آلمان به عربستان به حال تعلیق درآید.»

وی افزود: «این یعنی آنکه ما برای صدور سلاح به عربستان، هیچ مجوز جدید را صادر نمی‌کنیم؛ ضمن آنکه مجوز‌هایی که تاکنون صادر شده اند نیز معلق شده اند. در نتیجه ما دیگر، مساله صدور تسلیحات به عربستان نداریم. ما در این زمان خواهیم دید که به هر میزان که شفافیت در پرونده خاشقجی صورت گیرد و تحولاتی که باید در ارتباط با جنگ یمن حادث شود، تصمیمات بعدی خود را به این‌ها معطوف کنیم و معتقدم که هر تصمیمی که هر کشوری می‌گیرد، وابسته به مسئولیت و نیز منافعی است که دارد. در مجموع، نفع ما در آن است که ماجرای قتل وحشتناک این روزنامه نگار، روشن شود و آنچه در این زمینه از اهمیت برخوردار است، برخورداری از یک موضع مشترک است.»