به گزارش افکارنیوز،

"ولادیمیر پوتین"رئیس جمهوری روسیه در کنفرانس مطبوعاتی در پایان نشست سران گروه 20 در بوینوس آیرس (پایتخت آرژانتین) مذاکراتش با "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهوری ترکیه تاکید کرد که روسیه و ترکیه از هر فرصتی برای تماس‌های دوجانبه و بررسی اوضاع سوریه استفاده می کنند.

وی با اشاره به اینکه در حاضر مهمترین مسئله شکل گیری کمیته قانون اساسی سوریه است، افزود: «کار در این باره با دقت در حال انجام بوده و نیازمند صبر بیشتر است. البته ما در تلاش برای تحقق این مسئله هستیم و تاکنون نیز پیشرفت‌هایی حاصل شده است.»

رئیس جمهوری روسیه تاکید کرد: «در این راستا لازم است تا مواضع شرکای ایرانی خود را نیز درنظر بگیریم. مسلما بدون در نظر گرفتن مواضع دمشق نیز نمی‌توان به جلو حرکت کرد. به همین دلیل کار در چند جهت‌گیری کمی مشکل است، ولی این مسئله در حال حرکت رو به جلوست که این امر نیازمند رایزنی‌های دائم است.»

پوتین در پاسخ به سئوال خبرنگاران در رابطه با حادثه یکشنبه گذشته در دریای سیاه نیز گفت: «مرزبانان روسی در برخورد با نقض حریم دریایی کشور از سوی کشتی‌های اوکراینی، دقیقا بر اساس قانون و همانطور که در هر کشور دیگری در صورت نقض مرزهای آنها برخورد می‌شود، عمل کردند.»  

به گفته وی، حتی پس از نقض مرزهای روسیه توسط ملوانان اوکراینی، باز هم به آنها هشدار دادند تا از تنگه کرچ خارج شوند و تنها پس از خودداری آنها "تیراندازی متقابل" آغاز شد.

رئیس جمهوری روسیه همچنین در پاسخ به سئوالی درباره امکان آزادی ملوانان اوکراینی، به سرنوشت نامشخص ماهیگیران روسی اشاره کرد که توسط نیروهای مرزبانی اوکراین و بدون هیچ دلیلی بازداشت شده‌اند.  

وی تاکید کرد که مسئله مبادله ملوانان اوکراینی بازداشت شده با اتباع روسی زندانی در اوکراین مطرح نیست و مسکو قصد دارد جنبه تحریک آمیز بودن اقدام طرف اوکراینی را بصورت حقوقی ثابت کند.

پوتین افزود، برای مقامات کی‌یف بسیار آسانتر است از یک تجاوز خارجی استفاده کنند تا ناتوانی خود در انجام وظایف اقتصادی و اجتماعی را توجیه کنند. وی در عین حال یادآور شد که قصد ندارد از تماس با "پیتر پروشنکو" رئیس جمهوری اوکراین خودداری کند، ولی به درستی نمی‌داند دو طرف در باره چه موضوعی می‌توانند با یکدیگر صحبت کنند.

رئیس جمهوری روسیه در پاسخ به سئوالی در باره اینکه آیا موفق شده در حاشیه نشست سران با نخست وزیر انگلیس دیدار کند، پاسخ منفی داده و یادآور شد: «ما در جریان نشست‌ها از یکدیگر فاصله زیادی داشتیم. البته فکر می‌کنم که عادی سازی روابط ما با لندن فقط به زمان بستگی دارد و من امیدوارم که این مسئله هرچه زودتر تحقق یابد.»