به گزارش افکارنیوز،

سخنگوی سفارت چین در کانادا در بیانیه‌ای که رسانه‌های چینی امروز (پنجشنبه) آن را منتشر کردند، گفت: بنا به درخواست آمریکا مقامات کانادایی یک شهروند چینی را بدون اینکه قانون هیچ‌یک از این دو کشور را نقض کرده باشد، دستگیر کردند.

وی گفت: چین شدیدا به این اقدامِ در تضاد با حقوق‌بشر دو کشور آمریکا و کانادا اعتراض می‌کند و آن‌ها را به آزادی وانژو منگ (از اعضای هیات رئیسه هوآوی و دختر بنیانگذار این شرکت) فرا می‌خواند.

سخنگوی سفارت چین تاکید کرد: پکن روند این قضیه را کاملا جدی پیگیری می‌کند و تمامی اقدامات لازم برای حمایت از حقوق و منافع قانونی شهروندان چینی را قاطعانه انجام می‌دهد.

شرکت چینی هوآوی نیز در بیانیه‌ای انجام هرگونه اقدام خلاف قانون از سوی وانژو منگ را تکذیب و اعلام کرد تاکنون هیچگونه اطلاعات حتی اندکی درخصوص این اتهام دریافت نکرده است و از هرگونه اقدام غیرقانونی که خانم منگ انجام داده باشد اطلاعی ندارد.

این شرکت تاکید کرد به تمامی قوانین و مقررات کشور‌هایی که با آن‌ها در تعامل است از جمله نظارت بر صادرات و همچنین قوانین سازمان ملل، آمریکا و اتحادیه اروپا پایبند است.

شرکت هوآوی معتقد است کانادا و آمریکا در پایان به نتایج عادلانه‌ای دست می‌یابند.

کانادا بنا به درخواست مقام‌های آمریکایی «وانژو منگ»، دختر بنیانگذار و یکی از مدیران ارشد شرکت فناوری ««هوآوِی» را به اتهام نقض تحریم‌های ایران در ونکوور دستگیر کرده است.