به گزارش افکارنیوز،

'شان ریان' در یک مصاحبه مطبوعاتی در بغداد همچنین اذعان کرد که درحال حاضر بیش از پنج هزار و 200 هزار نیروی نظامی آمریکا در خاک عراق مستقر هستند.

وی گفت که از بیان جزییات بیشتر بخاطر - به گفته او - دلایل امنیتی معذور است.

آمار دقیق و رسمی از تعداد نیروهای نظامی آمریکایی در عراق وجود ندارد و مقامات آمریکایی هر بار ادعایی در این خصوص مطرح می کنند از سوی دیگر منابع عراقی نیز از افزایش روزافزون این نیروها و تعداد پایگاه های نظامی آمریکا در این کشور با هدف حضور دایمی ابراز نگرانی می کنند.

اظهارات امروز سخنگوی ائتلاف مدعی مبارزه با داعش درحالی است که درخواست ها برای خروج نیروهای نظامی خارجی بویژه آمریکایی ها که سال 2014 به بهانه مبارزه با داعش به عراق آمدند، در هفته های اخیر افزایش یافته است.

عراقی ها با اشاره به گذشت یک سال از شکست نظامی داعش، باقیماندن نیروهای ائتلاف مدعی مبارزه با داعش که عمدتا آمریکایی هستند را بی دلیل و اصرار بر آن را با اهداف دیگری بجز مبارزه با تروریسم عنوان می کنند.

سخنگوی ائتلاف مدعی مبارزه با داعش امروز با بیان این که داعش، هنوز کاملا از بین نرفته است، در سخنانی عجیب از نیروها و مسوولان عراقی خواست از صحرای الانبار (شمال غرب) دیدن کنند و از وجود و حضور هسته های داعشی در این منطقه آگاه شده و برای از بین بردن آن تلاش کنند.

وی گفت: هنوز زود است که بگوییم داعش در عراق به پایان رسیده است، هسته های آنها در مناطقی در کرکوک و جبل حمرین نیز فعال هستند.

رایان همچنین مدعی شد که هدف ائتلاف آن است که عراق یکپارچه باشد.

سخنگوی ائتلاف افزود: نیروهای این ائتلاف با همه نیروهای تعریف شده در چارچوب دولت عراق تعامل دارد و این بغداد است که نحوه تعامل ما با الحشد الشعبی و این که چه نیروهایی را باید آموزش دهیم و چه نیروهایی در مناطق مستقر شوند مشخص می کند.

واشنگتن معمولا از الحشد الشعبی که یکی از نیروهای رسمی و قانونی زیر نظر فرماندهی کل نیروهای مسلح این کشور (نخست وزیری) است و نقش عمده ای در شکست داعش داشته است، بعنوان شبه نظامیان یاد کرده و خواستار انحلال آن هستند.

مجلس نمایندگان آمریکا اخیرا در مصوبه ای برخی گروههای مقاومت اسلامی زیر مجموعه الحشد الشعبی را در لیست سیاه ادعایی خود از تروریسم قرار داد.

موضوع تعداد واقعی و نیز زمان خروج نیروهای نظامی خارجی در قالب ائتلاف مدعی مبارزه با داعش که عمده آنها آمریکایی هستند طی یک سال گذشته از جمله مهمترین مباحث سیاسی در عراق بوده است.

در روزهای اخیر برخی نمایندگان پارلمان عراق از عزم برخی احزاب سیاسی این کشور برای تصویب قانونی برای تعیین جدول زمانی خروج کامل و دایمی نیروهای خارجی و بویژه آمریکایی از خاک عراق خبر می دهند.

نیروهای مقاومت و برخی احزاب سیاسی عراق تاکنون بارها هشدار داده اند که ادامه حضور نظامی آمریکا در عراق پس از شکست نظامی داعش، اشغالگری است و اگر پایان نیابد همچون قبل به عنوان نیروهای اشغالگر با آنان رفتار خواهد شد.