به گزارش افکارنیوز،

منبعی در وزارت امور خارجه ترکیه اعلام کرد که این کشور تصمیم دارد سامانه‌های پدافند موشکی S-400 ساخت روسیه را بدون متصل کردن به سیستم سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به کار ببرد. یک منبع در وزارت خارجه ترکیه به خبرگزاری «اسپوتنیک» گفت که سامانه‌های S-400 خریداری شده از روسیه، خارج از سیستم دفاعی ناتو و بدون هماهنگی با آنها به کار خواهد رفت. این منبع در این‌باره توضیح داد: «S-400 به روشی استفاده خواهد شد که خطری برای جنگنده‌های F-35 نداشته باشد یا اطلاعات حساسی مرتبط با ساختار این جنگنده‌ها، افشا نکند».

در حالی که شبکه «بلومبرگ» پیشتر در گزارشی مدعی شده بود که آنکارا تصمیم دارد پس از تحویل گرفتن سامانه‌های پدافند موشکی روسی، آنها را در اختیار مهندسان آمریکایی قرار دهد تا مورد تحقیق قرار گیرند، اما این منابع ترکیه‌ای گزارش بلومبرگ را تکذیب کرد. دسامبر سال گذشته (۲۰۱۷) ترکیه اعلام کرد قرارداد خرید دو فروند سامانه S-۴۰۰ از روسیه را به ارزش دو میلیارد دلار نهایی کرده است. بر اساس مفاد قرارداد، ۴۵ درصد هزینه را ترکیه به صورت نقد می‌پردازد (که بخشی از آن را پیش پرداخت کرده است) و ۵۵ درصد آن را روسیه به صورت وام به ترکیه تقبل می‌کند.

حدود دو ماه قبل، یک هیأت از کنگره آمریکا با سفر به آنکارا، به ترکیه پیشنهاد داد که اگر سامانه‌های S-۴۰۰ را از روسیه خریداری نکند، آنگاه می‌تواند جنگنده‌های F-۳۵ که پول آنها را نیز پرداخت کرده‌، تحویل بگیرد. وزارت خارجه آمریکا همچنین پیش از آن تهدید کرده بود که واشنگتن هر کشوری را که از روسیه، سامانه پدافند موشکی S-۴۰۰ خریداری کند، تحریم خواهد کرد.

ترکیه طی قراردادی به ارزش 1.2 میلیارد دلار، 100 فروند جنگنده F-35 از شرکت آمریکایی «لاکهید مارتین» خریداری کرده است. این کشور هم‌اکنون مبلغ 900 میلیون دلار را به آمریکا پیش پرداخت کرده است و در تاریخ 1 تیر، دو فروند از این جنگنده‌ها را طی مراسمی نمادین در پایگاه هوایی «فورت وورث» در تگزاس تحویل گرفت.