به گزارش افکارنیوز،

تارنمای این روزنامه آمریکایی در نوشتاری تحلیلی به قلم ' رابرت جی. ساموئلسون' افزوده است: قدرت نظامی آمریکا شکست ناپذیر نیست و مهم ترین حکایتی که این روزها در واشنگتن بر سر زبان هاست؛ موضوع 'از دست رفتن قدرت نظامی آمریکا'ست که رشته رخدادهای این روزهای واشنگتن و تصمیم های گرفته شده، آن را مطرح کرده است.

'جیمز متیس' وزیر دفاع آمریکا در پی تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور برای بیرون بردن همه نیروهایش از سوریه و نیمی از نظامیان آمریکایی از افغانستان، از مقام خود کناره گیری می کند. اما در بیرون از مرزهای ایالات متحده هم کره شمالی اعلام می کند که بالا بروید، پایین بیاید ما در نهایت امر همه سلاح های هسته ای خود را حفظ خواهیم کرد. چینی ها هم کمافی السابق متهمند که به طور گسترده رایانه های آمریکا را هک می کنند.

به نوشته واشنگتن پست؛ بعد از پایان جنگ سرد؛ هیچکس در جهان تردید نداشت که آمریکا؛ قدرت بلامنازع نظامی دنیاست و هیچ کشوری توان برابری با بنیه نظامی و راهبری تکنولوژیک آن را ندارد.

سالیان مدید است که دستگاه نظامی آمریکا برآورد می کند که برنامه نوسازی بنیه دفاعی کشورهای روسیه و چین و همچنین پیشرفت های نظامی ایران و کره شمالی، این تهدید را در پی دارد که بالاخره روزی روی دست توانمندی های نظامی آمریکا بلند می شوند.

دستگاه نظامی آمریکا در دفاع از اهداف بین المللی این کشور دو وظیفه اصلی را دنبال می کند:

نخست؛ جلوگیری از تجاوز به خاک این کشور و در معرض خطر قرار گرفتن منافع آن است. این دشمنان بالقوه؛ ابدا خود را ضعیف نمی شمارند و معتقدند که احتمال غلبه آنان بر توان نظامی آمریکا بالاست.

دوم؛ برای حفاظت از همین منافع باید جنگید و پیروز شد.

در هر دو حالت، مسیر حرکت دستگاه نظامی آمریکا در سراشیبی رو به پایین است.

بد نیست شکاکان نیم نگاهی به فرازهایی از گزارش اخیر 'کمیسیون راهبرد دفاع ملی' بیندازند که به تازگی در کنگره تشکیل شده است و گروهی از متخصصان شئون غیرنظامی و افسران بازنشسته ارتش آن را تهیه کرده اند:

- روسیه و چین دارای توانمندی؛ موشک های نقطه زن، دفاع هوایی یکپارچه، موشک های کروز و بالستیک، جنگ افزار سایبری پیشرفته و توانمندی ضد موشکی هستند.

- اگر آمریکا ناگزیر باشد در حوزه 'بالتیک' (شرق اروپا) با روسیه و یا بر سر تایوان با چین بجنگد؛ آنگاه متحمل یک شکست قاطع نظامی خواهد شد.

- آمریکا در حوزه امنیت ملی به وضع بحرانی تمام عیار رسیده است.

- برتری قدرت هوایی یعنی توانمندی که آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم در اختیار داشت، دیگر تضمین شده نیست. بنا براین اگر آمریکا تسلطی بر آسمان ها نداشته باشد، کشتی ها و نظامیان آن به شدت آسیب پذیر خواهند بود.