به گزارش افکارنیوز،

امارات همزمان با مذاکره برای از سرگیری روابط دیپلماتیک با سوریه، در حال بازسازی و تلاش برای گشایش دوباره سفارت خود در دمشق است.

فیصل المقداد معاون وزیر امور خارجه سوریه درباره تلاش امارات برای بازگشایی سفارت امارات در دمشق گفت: «تصمیم به بازگشایی سفارت امارات به خود این کشور بستگی دارد، چرا که کشوری مستقل است و حق اعلام و انتشار این خبر را دارد.»

بازگشایی سفارتخانه‌های کشور‌های عربی تنها محدود به امارات نیست و دیگر کشور‌های عربی نیز عملاً گام‌هایی برای بازگشت روابط دیپلماتیک با سوریه برداشته‌اند.

این در حالی است که در خبری دیگر عبدالستار بوشناق پژوهشگر سیاست بین الملل اعلام کرده یک هیأت اماراتی از اداره شرکت املاک داماک امارات با دعوت رسمی شرکت‌های سوری متخصص در بازسازی، هفته گذشته به دمشق سفر کردند و دو طرف راه‌های همکاری در زمینه توسعه املاک در مرحله آتی و برپایی طرح‌های جدید در سوریه را در هتل فور سیزن دمشق بررسی کردند.

شرکت داماک از شرکت‌های مطرح در زمینه ساختمان‌سازی در جهان عرب است که در حال حاضر بیش از ۲۰ پروژه را در خاورمیانه به پیش می‌برد.

این سفر همزمان با اعلام دونالد ترامپ برای خروج نیرو‌های آمریکایی از سوریه صورت گرفته و مشخص است که در این سفر دستورالعمل‌های نظامی و اقتصادی نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

عبدالستار بوشناق گفت: «این سفر هیئت اماراتی تنها بخشی از تحرک کشور‌های عربی به سمت نظام سوریه است.»

وی با اشاره به سفر حسن البشیر رئیس جمهوری سودان به دمشق، گفت: «این سفر، نخستین سفر یک مقام عالی رتبه عربی به سوریه از زمان بحران در این کشور در سال ۲۰۱۱ میلادی بود.»

بوشناق همچنین به دست دادن وزیر امور خارجه بحرین با همتای سوری خود ولید معلم در نیویورک و به سفر دوره‌ای علی مملوک رئیس دفتر امنیت ملی سوریه به قاهره نیز اشاره کرد.