به گزارش افکارنیوز،

 معاون اول رئیس مجلس عراق گفت: به آمریکا اجازه نخواهیم داد از خاک عراق به عنوان پایگاهی برای تعرض به کشورهای همسایه استفاده کند. 

وی افزود: با همکاری هیئت رئیسه مجلس عراق تلاش می کنیم نشست فوق العاده برای بررسی نقض حاکمیت کشور از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، تشکیل دهیم.

رهبران گروههای مختلف عراق روز چهارشنبه از سفر نامنتظره دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به کشورشان انتقاد کردند. اعضای پارلمان عراق ضمن ارزیابی این سفر به عنوان «نقض حق حاکمیت» کشورشان از لغو دیدار رئیس جمهوری ایالات متحده با عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق خبر دادند.

صباح الساعدی، رئیس فراکسیون پارلمانی «اصلاح» خواستار برگزاری جلسه اضطراری پارلمان شد. به گفته وی پارلمان عراق باید برای «بحث درباره نقض آشکار حق حاکمیت عراق و توقف اقدامات تهاجمی ترامپ» تشکیل جلسه بدهد. صباح الساعدی تاکید کرد که رئیس جمهوری آمریکا «باید حد خودش را بداند زیرا دوران اشغال عراق گذشته است.»

فراکسیون پارلمانی البناء به ریاست هادی العامری نیز از سفر رئیس جمهوری آمریکا انتقاد کرد. در بیانیه این فراکسیون آمده است: «سفر ترامپ نقض فاحش و واضح هنجارهای دیپلماتیک است و نشان‌دهنده رفتار تحقیرآمیز او و خصومتش در مواجهه با دولت عراق است.»

ائتلاف سائرون (به ریاست مقتدا صدر) از دولت عراق خواست موضع خود را درباره روابط با آمریکا در پی سفر دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور به عراق اعلام کند. 

سائرون افزود: سفر غیرمنتظره ترامپ به عراق هیچ ارتباطی به تشریفات سفرهای رسمی مقامات دیگر کشورها به عراق ندارد.

ائتلاف دولت قانون تاکید کرد سفر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به عراق که در آن با هیچ مقام عراقی دیدار نکرد، نقض آشکار حاکمیت ملی این کشور است. 

ائتلاف دولت قانون بار دیگر بر مخالفت با حضور هر نیروی خارجی در خاک عراق و لزوم احترام به توافقنامه عقب نشینی نظامیان آمریکایی از عراق تاکید کرد.