به گزارش افکارنیوز،

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) می‌گوید نیرو‌های آمریکایی همچنان در سوریه هستند و به آنچه که آمریکا آن را مقابله با تروریسم می‌خواند، ادامه می‌دهند.

خانم «کارلا گلیسون»، شنبه (۸ دی) در گفتگو با خبرگزاری «تاس» روسیه گفت که آمریکا بر روی عملیات متوازن و قابل نظارت بر خروج نیرو‌ها تمرکز کرده و همه اقدامات لازم ممکن را برای تضمین سلامت نظامیان خود را که عناصر باقی‌مانده داعش را تعقیب می‌کنند، اتخاذ می‌کند.

با این حال او از پاسخ دادن به سؤالی در مورد خروج اولین گروه از نیرو‌های آمریکایی طفره رفت و گفت که «قصد ندارد در مورد جزئیات این عملیات سخنی بگوید».

خبرگزاری آناتولی ترکیه امروز شنبه در خبری مدعی شد که یکی از انبار‌های آمریکایی در شمال شرق سوریه تخلیه شده و اولین مجموعه از نظامیان آمریکایی خاک سوریه را ترک کردند.

این خبرگزاری به نقل از منابع موثق در استان حسکه (شمال شرق سوریه) خود مدعی شد که در این انبار مهمات و سلاح ۵۰ نظامی آمریکایی مشغول انجام مأموریت بودند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نوزدهم سپتامبر در توییتی با بیان اینکار کار داعش در سوریه پایان یافته و این گروه تروریستی شکست خورده، از آغاز خروج نیرو‌های آمریکایی حاضر در سوریه که بالغ بر ۲۰۰۰ نفر هستند، خبر داد.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند روند خروج نیرو‌های آمریکا از سوریه مدتی زمانی بین ۶۰ الی ۱۰۰ روز به طول خواهد انجامید.

اخیرا ترکیه شبه نظامیان کرد سوریه را که در لیست سیاه آنکارا قرار دارند، تهدید به عملیات نظامی کرده است. با این حال این عملیات هنوز آغاز نشده است.

آمریکا از زمان تشکیل ائتلاف ادعایی خود موسوم به ائتلاف بین‌الملل مقابله با داعش در سال ۲۰۱۴ از شبه نظامیان کرد سوریه حمایت تسلیحاتی کرده و حتی قصد تشکیل ارتش کردی ۶۰ هزار نفری داشت که با اعتراض شدید ترکیه مواجه شد.

ترکیه شبه نظامیان «نیرو‌های مدافع خلق» و نیرو‌های «دموکرایتک» سوریه را تروریست و شاخه سوری گروهک «پ. ک. ک» می‌داند.