به گزارش افکارنیوز،

این مشکلی آشنا برای کره شمالی بود. یک شرکت چوب تحت کنترل کره شمالی در آفریقا از طریق فروش چوب به یک شرکت چینی 100 هزار دلار عایدی داشت. 

پیونگ یانگ به این پول برای پرداخت به تامین کنندگان نفت و سایر اقلام ضروری نیاز داشت اما تحریم های آمریکایی و بین المللی با هدف مجبور کردن کره شمالی به کنار گذاشتن برنامه هسته ای، دسترسی این کشور به سیستم مالی جهغانی را محدود می کند. از این رو به گفته مقامات آمریکایی ، کره شمالی به یک سازوکار غیرقانونی متوسل شده است. 

بر اساس شکواییه ای دادستانی آمریکا ماه گذشته برای توقیف اعتبارات مربوطه مطرح کرد، کره شمالی به جای گرفتن 100 هزار دلار از مشتری چینی خواست که این پول را به یک تاجر در سنگاپور بدهد تا این تاجر بعدا بتواند از طرف پیونگ یانگ کالا خریداری کند. 

این برنامه ادعایی که دادستان های آمریکا می گویند در سالهای اخیر مکررا مورد استفاده قرار گرفته است ، نشان می دهد که چگونه کره شمالی یک سیستم مالی جایگزین در سایه ایجاد کرده به این کشور اجازه انجام مبادلات تجاری در سطح جهان را می دهد. 

مقامات آمریکا ، محققان سازمان ملل و کارشناسان ردگیری کننده جریان پول می گویند که پیونگ یانگ با وجود مقررات منع کننده این کشور از تجارت بر پایه دلار ، موفق به خرید و فروش اقلامی شامل نفت ، زغال سنگ ، و تنباکو شده است. 

این سازو کار برای تلاشهای رژیم کیم جونگ اون به منظور دور زدن تحریم های آمریکا و سازمان ملل بسیار مهم است. 

وال استریت ژورنال پیش از این بطور مبسوط گزارش داده است که کره شمالی چگونه اقدامات کشتیرانی پیچیده را هماهنگ می کند تا بدون ردیابی بتواند کالاها را حمل و نقل کند و بر شبکه ای از شرکت های صوری متکی است و میلیون ها دلار از محل آموزش نظامی و خدمات برنامه ریزی رایانه ای درآمد دارد. 

یکی از بزرگترین چالش های کره شمالی انتقال دلار در جهان با وجود تحریم ها و فشارها بر بانک های بین المللی برای مقابله با پولشویی بوده است.راه حل این کشور نگاه داشتن درآمدها در دست وابستگان خود در خارج با روابط پنهانی بوده است. این وابستگان سپس تراکنش ها را انجام می دهند که از درون بانک های آمریکا عبور می کند. 

'جاشوا استانتون' وکیل در واشنگتن که به تهیه قوانین اخیر تحریم های آمریکا علیه کره شمالی کمک کرده است می گوید: فقط بخش کوچکی از این پولها وارد کره شمالی می شود . بیشتر این پول در بانک های خارجی می ماند و جابجا می شود. 

مقامات این کشور در نمایندگی در ژنو به درخواستها برای اظهارنظر پاسخی ندادند. مرور اسناد و شکوائیه های اخیر وزارت دادگستری و وزارت خزانه داری آمریکا نشان می دهد که این ترتیبات برای بقای رژیم کره شمالی ضروری هستند . 

افراد آشنا به موضوع گفتند: واشنگتن تحریم هایی علیه برخی شرکت ها و افراد متهم به انتقال پول برای کره شمالی اعمال کرده و اقدامات بیشتری را نیز با تمرکز بر بانکهای چینی در نظر دارد . 

وزارت امور خارجه چین در یک بیانیه مکتوب تاکید کرده که این کشور قطعنامه های سازمان ملل درباره کره شمالی را اجرا می کند. 

مدیران بانک های آمریکایی می گویند که با وجود فرایندهای ضد پولشویی آنها ، توقف انتقالهای پول مرتبط با کره شمالی دشوار خواهد بود زیرا آنها یک گام از شرکتهای کمک کننده به کره شمالی دور هستند. منشاء این انتقال های پول در بانک های خارج از آمریکا و در بسیاری موارد در چین است.

به گفته مقام های آمریکایی، کره شمالی بطور فزاینده ای انتقال پول خود را به مقادیر کوچکتر تقسیم می کند تا توقف همه آنها را دشوارتر سازد. این کشور همچنین مهارت بیشتری در ارائه اسناد جعلی به بانکها پیدار کرده است. 

دادستان های فدرال در منهتن یک تاجر سنگاپوری به نام 'تان ویی بنگ' را متهم کرده اند که به کره شمالی برای میلیونها دلار پولشویی کمک کرده است. پلیس سنگاپور اعلام کرد که در حال تحقیق درباره این موضوع است و اقدام لازم را انجام خواهد داد.