به گزارش افکارنیوز،

به دنبال شکایات مقامات ریاض، شرکت رسانه‌ای نت‌فلیکس نمایش یک قسمت از یک سریال کمدی خود را در عربستان سعودی متوقف کرد.

بر اساس این گزارش، حسن منهاج، کمدین آمریکایی در سریال «اقدام میهن‌پرستانه» به انتقاد از محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، پرداخته است.

نت‌فلیکس اعلام کرد گفته شده این قسمت از سریال کمدی، قانون سایبری سعودی را نقض کرده است. طبق این قانون هر کسی درباره عربستان چیزی تولید، تهیه و یا منتقل کند که «در تناقض با قوانین عمومی، ارزش‌های دینی، اخلاق عمومی و حفظ حریم خصوصی» این کشور باشد، با مجازات حبس تا پنج سال زندان و یا جریمه تا 799850 دلار مواجه خواهد بود.

مشخص نیست کدام قسمت از کمدی متوقف شده است؛ اما شبکه اینترنتی نت‌فلیکس می‌گوید نمایش قسمت مذکور این سریال که از ماه اکتبر در دسترس بوده برای تبعیت از قانون ملی عربستان در این کشور متوقف شده است. سخنگوی نت‌فلیکس در بیانیه‌ای اعلام کرد «ما کاملا از آزادی هنری حمایت می‌کنیم و حذف این قسمت در عربستان سعودی پس از آنکه یک درخواست قانونی معتبر دریافت کردیم، صورت گرفت».

در قسمتی از این سریال، منهاج از محمد بن سلمان که مجلس سنای آمریکا او را در قتل خاشقجی مقصر دانسته است، مورد انتقاد قرار می‌دهد. منهاج در این خصوص گفت «شوکه شدم از کشته شدن خبرنگار واشنگتن‌پست، من فکر می‌کنم او (بن سلمان) واقعا یک اصلاح‌کننده نیست. او پسر پادشاه عربستان سعودی است».

منهاج در ادامه رابطه واشنگتن و ریاض را مورد سوال قرار داد و گفت این رابطه باید دوباره ارزیابی شود. او تاکید کرد: «از یازده سپتامبر به بعد، اساسا باند پسر در عربستان سعودی مدیر بوده است». 

جمال خاشقجی، ستون نویس روزنامه واشنگتن‌پست و تحلیلگر منتقد آل سعود در تاریخ 2 اکتبر در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول به قتل رسید و جسد وی هنوز کشف نشده است. در پی این ماجرا، سنای آمریکا با اکثریت آرا، قطعنامه‌ای را تصویب کرد که محمد بن‌ سلمان، ولیعهد عربستان، را عامل ترور خاشقجی معرفی می‌کرد.

در واکنش به قطعنامه سنای آمریکا، وزارت خارجه عربستان نیز بیانیه‌ای منتشر کرد، مواضع مجلس سنا را بر پایه «ادعا‌های واهی» برشمرد و اعلام کرد این ادعا‌ها باعث تضعیف نقش منطقه‌ای و بین‌المللی ریاض خواهد شد. عربستان در بیانیه خود همچنین قطعنامه‌های سنا را مداخله آشکار در امور داخلی این کشور خواند و تاکیده کرد که با اقدام علیه سران حکومت از جمله پادشاه و ولیعهد کاملا مخالف است و آن را محکوم می‌کند.