به گزارش افکارنیوز،

کانادا خواستار آزادی فوری مایکل کووریگ و مایکل اسپاوور شده است. این اقدام چین احتمالا در واکنش به اقدام مقام‌های کانادایی انجام شده است که در اول دسامبر منگ وانژو، مدیر مالی ارشد شرکت هوآوی را به درخواست ایالات متحده بازداشت کردند. چین این اقدام را محکوم کرد. این تحولات می‌تواند تهدیدی برای افزایش تنش‌های جهانی در وضعیتی باشد که واشنگتن و پکن درگیر یک جنگ تجاری هستند.

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا دوشنبه در گفت‌وگوی تلفنی با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از او بابت "بیانیه‌های قدرتمند حمایتی" در واکنش به بازداشت این دو مرد قدردانی کرد. در بیانیه منتشر شده در این زمینه آمده است: این رهبران به تلاش برای آزادی آنها ادامه خواهند داد.

در همین حال کاخ سفید در بیانیه‌ای جداگانه اعلام کرد، ترامپ و ترودو درباره بازداشت "غیر قانونی" دو شهروند کانادایی رایزنی کردند. جزئیات دیگری از این گفت‌وگو منتشر نشده است.

گرچه کانادا می‌گوید هیچ ارتباط مشخصی میان این بازداشت‌ها وجود ندارد، دیپلمات‌ها معتقدند هیچ تردیدی وجود ندارد که پکن از پرونده‌های کووریگ و اسپاوور برای وارد آوردن فشار بر اوتاوا استفاده می‌کند. پکن تاکید دارد که اتهام‌ها علیه منگ لغو شود اما کانادا می‌گوید نمی‌تواند در روند قضایی دخالت کند.

براساس اطلاعیه دفتر ترودو، رهبران آمریکا و کانادا درباره درخواست آمریکا رایزنی کردند و مجددا بر "اهمیت احترام به استقلال سیستم قضایی و اجرای قانون تاکید کردند." روزنامه چاینا دیلی دوشنبه در یادداشتی نوشت، کانادا احتمالا بر سر این قضیه اعتماد و همکاری اکثر کشورهای در حال توسعه را از دست بدهد.