به گزارش افکارنیوز،

در حالیکه تعطیلی دولت آمریکا وارد سومین هفته خود شده و هیچ نشانه‌ای از پایان آن مشاهده نمی‌شود، میلیون‌ها شهروند آمریکا که اکثریت آن‌ها از اقشار آسیب‌پذیر هستند، در معرض خطر گرسنگی قرار دارند.

وزارت کشاورزی آمریکا که از جمله ۹ نهاد فدرال است که از ۲۱ دسامبر گذشته تعطیل شده، در حال حاضر به دنبال تضمین بودجه برای بزرگترین برنامه کمک غذایی این کشور، موسوم به برنامه کمک تغذیه تکمیلی، تا ماه فوریه است. اگر بودجه این برنامه تا آن زمان تامین نشود، وزارت کشاورزی آمریکا هیچ بودجه‌ای برای حمایت از بیش از ۳۸ میلیون آمریکایی تحت پوشش این برنامه ندارد.

بنا به اعلام وزارت کشاورزی آمریکا این برنامه دارای ۳ میلیارد دلار بودجه فوری است، اما این بودجه نمی‌تواند دو سوم از این برنامه را تا ماه مارس پوشش دهد. به عبارت دیگر در صورتیکه دولت تا قبل از فوریه بازگشایی نشود، میلیون‌ها آمریکایی که زیر خط فقر هستند با قطع برنامه کمک غذایی مواجه خواهند شد. این در حالی است که درگیری دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و دموکرات‌های کنگره بر سر بودجه مرزی ادامه دارد و هیچ نشانه‌ای از دستیابی به توافق در نوزدهمین روز تعطیلی دولت فدرال مشاهده نمی‌شود.

به نوشته وکس با گذشت روز‌های بیشتر از تعطیلی دولت آمریکا زندگی تعداد بیشتری از شهروندان آسیب پذیر این کشور در معرض خطر قرار می‌گیرد. بیشتر کسانی که تحت پوشش برنامه کمک غذایی قرار دارند کودکان، افراد مسن یا افراد معلول هستند. این برنامه برای میلیون‌ها آمریکایی آخرین گزینه برای تامین زندگی است. ۷۶ درصد از مزایای برنامه کمک غذایی به خانواده‎‌هایی تعلق می‌گیرد که دارای فرزند هستند. همچنین با تعطیلی دولت، برنامه کمک غذایی دیگری که به بیش از ۶۰۰ هزار فرد کم درآمد تعلق دارد و نیز برنامه مکمل غذایی ویژه زنان، نوزادان و کودکان که بیش از ۸ میلیون نفر را تحت پوشش دارد، بدون بودجه خواهند ماند.

بنا به نوشته پایگاه خبری وکس تعطیلی دولت آمریکا هزینه بر بوده و به آسیب‌پذیرترین شهروندان آمریکا بیشترین آسیب را وارد می‌کند. تعطیلی دولت بیش از ۸۰۰ هزار کارمند را به طور جدی تحت تاثیر قرار داده و شرایط ناگواری را برای بسیاری از شهروندان کم درآمد آمریکا ایجاد کرده است.

با این حال به نظر نمی‌رسد کاخ سفید به علت تامین نشدن تقاضای بودجه دیوار مرزی خود، تمایلی به توافق با دموکرات‌ها و پایان دادن به تعطیلی دولت داشته باشد. در حالیکه بخش نظامی، امنیت اجتماعی و دیگر بخش‌ها به طور معمول کمتر تحت تاثیر این موضوع قرار می‌گیرند، تعطیلی طولانی مدت دولت آمریکا بر اقشار کم درآمد این کشور بیشترین آسیب را وارد خواهد کرد.