به گزارش افکار نیوز، دولت ونزوئلا مدعی شده که در تنش دیپلماتیک با کشورهای آمریکای لاتین بر سر مناقشه مرزی با گویان پیروز شده است.

خورخه آریزا وزیر خارجه ونزوئلا در این باره گفت: بر این باوریم که دیپلماسی منطقه‌ای باعث شده تا این کشورها مناقشه مرزی را مجددا بررسی کنند. دیپلماسی خود، تضمین کننده اجرای قانون است.

نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا به کشورهای عضو موسوم به گروه لیما نسبت به انجام اقدامات دیپلماتیک هشدار داد؛ این هشدار پس از آن منتشر شده که این گروه در چهارم ژانویه ۲۰۱۹ اعلام کرد که دومین دور ریاست جمهوری مادورو را به رسمیت نمی‌شناسند چون انتخابات ۲۰۱۸ آزاد یا عادلانه نبوده است.

در این بیانیه که به امضای برزیل، آرژانتین و کلمبیا رسیده، همچنین نگرانی درباره این مساله آمده که ونزوئلا تمامیت ارضی گویان را با توقف یک کشتی که مشغول استخراج نفت از جانب گروه اکسون موبیل بود، نقض کرده است.

درخواست کاراکاس از پاراگوئه و کانادا برای همراهی با ونزوئلا

وزیر خارجه ونزوئلا همچنین گفت که امیدوار است دو کشور دیگر-پاراگوئه و کانادا-هم از سایر کشورهای عضو گروه لیما در این زمینه تبعیت کنند.

این در حالی است که پاراگوئه روابط دیپلماتیکش را با ونزوئلا روز پنجشنبه قطع کرد.

مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا روز شنبه در ابوظبی، دولت مادورو را دولتی غیرمشروع دانست و گفت که ایالات متحده با کشورهای دیگر در آمریکای لاتین برای احیای دموکراسی در ونزوئلا همکاری می‌کند.